Спад в персоналния рейтинг на президента Румен Радев: ако през декември миналата година положителната оценка за него е 48%, то в началото на месец май тя е 40%. С 10% се е увеличила отрицателната оценка за държавния глава.
Това сочат данните от проучване на „Алфа Рисърч“, проведено сред 1000 души чрез телефонно интервю в периода 28 април – 5 май. За първи път от встъпването в длъжност на Румен Радев президент и премиер се изравняват по доверие - 40% за Радев и 40% за Борисов.
В същото време премиерът повишава рейтинга си през май спрямо края на миналата година. Ако през декември получава 30% одобрение, сега то е 40“%.
За последен път премиерът има позитивен рейтинг, но с минимален превес на одобрението над неодобрението през юни 2018 г. в края на българското европредседателство, припомня „Алфа Рисърч“.
Три съществени обществени нагласи обуславят рейтингите на двамата генерали:
- необичайната за българската общество консолидация зад тезата, че има неща, в които можем да се справим не по-зле от много други страни. 40% са на мнение, че страната ни се справя по-добре от повечето европейски страни в борбата срещу COVID-19. Според 38% в едни направления се справяме по-добре, а в други - по-зле, а 14% смятат, че във всичко се справяме по-зле.
- за общественото мнение изходът от директните сблъсъци между Борисов и Радев е в полза на премиера. 34% одобряват позицията на Бойко Борисов относно мерките за ограничаване разпространението на коронавируса в първоначалната остра фаза от кризата срещу 27% подкрепа за позицията на Румен Радев.
- обществените нагласи показват сериозна подкрепа както за предприетите мерки през този период, така и за начина, по който хората са се възползвали от тях. 70% одобряват здравно-карантинните мерки. 60% одобряват мерките в образованието и дистанционното обучение. 52% е подкрепата за лансираните социални мерки, насочени към най-уязвимите и рискови групи.
Преобладаващо критични настроения са налице единствено към все още неясните икономически мерки, които могат да се окажат факторът, който да наклони везните в следващите месеци.
В същото време положителната оценка за работата на председателя на Националния оперативен щаб – ген. Венцислав Мутафчийски, е висока. Той получава 60% одобрение и едва 15% неодобрение. 25% пък имат нито положителна, нито отрицателна оценка.
Двата месеца извънредно положение водят до двоен негативен резултат и за основната опозиционна сила - БСП. Лидерът й Корнелия Нинова губи 6 пункта подкрепа и рейтингът й спада до ниво от 15%.
Ако изборите бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 20,8%, а за БСП – 12,2%. Трета остава формацията на Слави Трифонов с 9,1% подкрепа. При останалите политически субекти съществени промени няма. Почти всички те губят леко от кризата, включително „Обединени патриоти“, които остават в сянката на големия управляващ.