През новата седмица концентрацията на дървесни полени във въздуха ще бъде се понижи заради честите краткотрайни валежи. Специализираната прогноза за алергизиращите растения на Мариела Христова е съвместен проект на bTV и Националния център по заразни и паразитни болести. Консултант алерголог е д-р Тихомир Мустаков.

При дървесните видове, концентрацията на полени ще бъде умерена. В цъфтеж са конският кестен, яворът, черницата, мъждряна, черният бъз и сем. Борови.

ЦЪФТЕЖ НА БОР

Огромното количество жълт цветен прашец от боровете лесно ще се забелязва в локвите, по колите и по другите повърхности.

ПУХЧЕТА НА ТОПОЛА

Ще започнат да се пренасят вече и семена на тополи, така наречените пухчета. Те не алергизират, но дразнят механично и така много лесно им се приписват алергиите от други растения.

ЦЪФТЕЖ НА РАПИЦА

Има хора, обаче които са чувствителни към рапицата и нейния прашец, затова е добре те да избягват разходките в близост до красивите жълти рапични полета.

При разнотревните и плевелни видове продължават да цъфтят лападът и живовлякът. 

Поленовата консултация е изготвена специално за bTV. 

 

Според алерголога д-р Тихомир Мустаков:

Май и юни са месеците с най-голямо количество полени у нас и това естествено води до обостряне на симптомите на хората с алергия към житните и ливадните треви, както и към цъфтящите дървета.

Важно е пациентите, които имат повтарящи се хреми и сърбеж/дразнене в очите, също и суха кашлица да не забравят за тях през есента и да направят необходимата консултация с алерголог за евентуална медикаментозна или алергенна терапия за следващата година. На хората, които провеждат имунотерапия с алергени, особено с депо-инжекционни варианти, се налага да намалят наполовина дозата на алергена през тези месеци, за да намалят риска от странични реакции.