Започва акция за промяна на закона, която да забрани запорирането на заплати и отнемането на имущество без съдебен процес. В момента нормативната база дава възможност длъжниците да останат без имоти и пари само срещу изпълнителен лист, а хиляди граждани са в битка с банките и частните съдебни изпълнители.

Ще я наречем Ралица - крие лицето си, но тя всъщност е лицето на хиляди други. Преди няколко месеца запорират заплатата й и посягат на жилището й, заради 64 лв. дълг към „Топлофикация”.

„Аз разбирам за всичко това, след като получих запор на заплатата си. Най-фрапиращото е, че месец по-късно разбирам, че е направена възбрана на единственото ми жилище, което е неквестируемо по закон”, обясни жената.

Димитрин Вичев доскоро бе председател на Асоциация на българските винари и един от най-големите производители на вино и пелин в България. Днес частни съдебни изпълнители са взели бизнеса му за милиони, съден е и заличен като собственик без дори да разбере.

„Ужасно е 24 години труд да изпаднеш в ситуация, в която нямаш пари за храна. Не може да имат такива права банките, не може да имат частните съдебни изпълнители такива правомощия”, категоричен е Вичев.

Бизнесът му, на стойност над 2 млн. лв., е оценен и продаден от съдебния изпълнител на 94 000 лв. - над 20 пъти по-ниска пазарна оценка.

„В момента оценката, която прави съдебният изпълнител, не почива на никакви обективни критерии - без да ползва вещи лица, той прави една оценка съгласно неговите виждания за имота и тази оценка по никакъв начин не подлежи на обжалване”, обясни адвокат Милен Михайлов.

Подписка, подписана от хиляди българи, настоява за законови промени, според които длъжниците първо да минават на съд и ако кредиторът докаже вината им, да се посяга на имуществото им.

„Дори те да заведат дело срещу негови неправомерни действия, това дело се точи с години, а през това време им е отнето всичко”, обясни Лидия Делирадева от Центъра за човешки права.

От Камарата на частните съдебни изпълнители се обявиха против промяната - според тях тя ще доведе до повече разходи за длъжниците и няма да бъде в тяхна полза.