Дъждовете и снеговалежът активираха свлачища в цялата страна. Все още няма точни изчисления за щетите върху инфраструктурата. За спешното укрепване на най-опасните участъци ще са нужни най-малко 20 милиона лева.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова определи ситуацията като критична, а проблемът ще стане още по-сериозен през пролетта, след топенето на снеговете.

Движението по главния път София- Кулата беше затруднено през изминалите дни заради паднали свлачища. Участъкът през Кресненското дефиле е особено опасен заради надвиснали скали, които мрежите не успяват да удържат. Затова се обмисля варианта те да бъдат взривени, след което скатът да бъде укрепен.

Свлачище затвори два пъти и пътя за курорта Бодрост. Падналата земна маса беше разчистена. С повишено внимание трябва да се шофира и по пътя Банско - Гоце Делчев, защото при разклона за село Кремен пътят е подкопан от река Места.

Свлачищата засегнаха най-много южната част на страната. В Кърджалийско все повече семейства са заплашени да останат без дом.

Баба Хадидже има къща, но няма дом. Свлачището бавно поглъща двуетажната сграда и от общината я обявяват за опасна.

В положението ѝ са още шест семейства само от село Сипей, за които кметството осигури общежитие. Но лошите битови условия отказват бездомните, което принуди общината да търси и друг вариант.

„Все пак хотелиерите, които са в Кърджали, са кърджалйиски граждани и предполагам, че те няма да са безучастни към съдбата на тези хора”, коментира кметът на града Хасан Азис.

А хората, чиито къщи вече са на ръба на пропастта, която расте със всеки изминат ден, настояват за спешни мерки.

На среща с министъра на регионалното развитие обаче, пострадалите разбраха, че пари от държавата за укрепване на свлачището ще има, ако от кметството успеят да се справят с проектите в срок и то след като земята се успокои

От кметството твърдят, че дори и спешните дейности не са им по силите финансово. От днес в общината стартира и дарителска кампания в помощ на пострадалите. В акцията се включиха и от Червения кръст, които заедно със социалния патронаж доставят топла храна на бездомните.

Колко точно ще струва укрепването на свлачищата - регионалното министерство тепърва ще пресмята.

Има ли връзка между свлачищата и рекордното изсичане на гори

От министерството на земеделието категорично отрекоха свлачищата и наводненията в страната да са свързани с незаконната сеч на горите.

Снимка: bTV

Всяка година у нас изчезват 40 хиляди кубика незаконно изсечени дървета. Или иначе казано гори с размерите на 2000 игрища като Националния стадион. Данните на държавата обаче се разминават драстично с тези на неправителствените организации, които говорят за милион кубически метра незаконна сеч.

Районите с най-голямо нерегламентирано изсичане са Монтана, Ловеч, Казанлък и по- малките общини като Ихтиман и Самоков. В повечето случаи става въпрос за бракониерство с участието на горски. Затова 26 горски служители са лишени от възможност да работят заради нарушение и подозрение за участие в различни схеми. За незаконна сеч сигнализират жителите на Малко Търново.

Снимка: bTV

Любителски кадри на камион превозващ огромни количества с дървета от Странджа планина предизвикаха съмнение, че в местността се извършва незаконна сеч. Сигналът идва от кмета на Малко Търново Илиян Янчев.

„Странджа изглежда като един склад за дървен материал, разорана, опозорена, което нас много ни боли”, казва Илиян Янчев.

Днес десетки граждани нахлуха в Горското в Бургас с искания гората да бъде спасена.

„Дървесината се изнася към пътя с триста камиони, които тотално унищожават горските пътища. Става въпрос за такива коловози, че с нормална кола, даже с високо проходим джип, не може да се влезе. По този начин тотално се унищожава туризъм”, обяснява протестиращият Христо Атанасов.

Управляващите признаха, че може да има пропуски в стопанисването на Странджа.

„Може и на места някъде да има. Ние не сме стерилна лаборатория, работим на огромен периметър със страшно много хора, знаете какви са секачите, трудно е да бъдат контролирани”, заяви депутатът Румен Желев.

Министерството на земеделието е назначило проверка. „Регионалните дирекции по горите в мокро време да спрат временно дърводобива”, увери зам.-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов.

Междувременно стана ясно, че както в Странджа, така и в останалите природни паркове в продължение на години няма нито един съставен акт за нарушение.

„Политиката е била да не се извършва достатъчно надежден контрол. Сега ние затягаме мерките. Това със сигурност няма да се хареса на много хора..точно от тези, които ще бъдат засегнати от този контрол. Говорим за среди икономически, свързани с политически управления”, допълни Костов.

Снимка: bTV

Министерството затяга контрола върху незаконната сеч. Предстои да се разработи система със софтуер и пластмасова марка с абсолютен номер, която ще бъде поставена на всеки кубик и всеки труп.

Освен това е сключено споразумение с МВР за съвместни проверки. На територията на страната вече работят допълнително близо 180 мобилни екипа. От министерството се надяват още в края на тази година, незаконната сеч да намалее драстично.