Ако досега съдебната реформа бе провеждана адекватно, мониторингът нямаше да го има. Това заяви в интервю за "Правен свят" вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова по повод на застоя, който е заварила в съдебната реформа, продължаващ последните няколко години.

Според нея фактът, че самият мониторинг все още е в сила показва, че има какво да се направи в тази сфера. Златанова припомня, че през последните 15-20 години бяха изготвени няколко стратегии за съдебна реформа. "Всички тези стратегии обаче, бяха лансирани с голям ентусиазъм и в най-добрия случай - приключвани наполовина", уточнява тя.

Причината за това е, че всяко правителство е бързало да даде своята версия на решение на проблема, но пък "съдебната реформа не е цената на тока или на доматите", подчертава вицепремиерът.

"Вие знаете колко тънък е ледът в тази сфера по отношение на баланса на отделните власти, както и на функциите и правомощия на отделните звена... Именно затова за мен е ключов въпрос да съгласуваме поредната модернизация на системата, която сега планираме, с максимално широк кръг от обществеността и с професионалните среди, включително и с партиите, за да не бъде тя конюнктурна", каза тя.

Правосъдният министър заяви, че как изглежда съдебната власт и как тя служи на гражданите е високо политически въпрос, а не технически. "Това заявих на експертите на ЕК и преди няколко дни по време на срещата", добавя министър Златанова.

Във връзка с тази среща тя коментира, че на нея изцяло фактологично са обсъдени въпросите, които стоят на дневен ред – случайното разпределение на делата, работата на Висшия съдебен съвет (ВСС), кадровата политика и плановете за реформи в съдебната система, реформите в сектора за сигурност, борбата с корупцията и т.н. "Всички теми, които обикновено присъстват в доклада", посочи вицепремиерът Златанова.