Хиляди сънародници са „ужилени“ в аферата BETL. Става въпрос за компания, която обещава висока възвращаемост на инвестиции за преносими зарядни станции за телефони и други мобилни устройства.
В петък настъпва обрат – изплащането на дивиденти е внезапно прекратено и целият бизнес изчезва за часове.
А след него остават въпросът дали някога инвеститорите ще върнат парите си.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
BETL е регистрирана през миналата година в Обединеното кралство. Бързо става популярна у нас след като хиляди влагат парите си в нея, за да изкарат бързо повече.
Едно от главните лица на BETL България е била Калина Николова.
Тя е изпълнявала функцията, на „резидент мениджър“ в компанията.
Всичко във Фейсбук профила ѝ вече е изтрито, липсва всякакъв контакт с нея.
Приятелят на Калина – Калин Симеонов качи снощи видео с тях двамата, в което твърдят, че не са знаели какво се случва.
„Недейте да инвестирате повече абсолютно нищо в това нещо, защото абсолютно всичко ще бъде загуба, достатъчно сме загубили всички“, казва Калина.
„Ние също така сме част от тези пострадали, въпреки че всички си мислят, че сме милионите и сме избягали. Не е така“, допълва Калин.
Калин и Калина обясняват, че зад BETL стоят лица с имена Нодин, Джъстин и Франклин, които обаче по думите им никога не са виждали на живо и вече не са толкова убедени дали това са реални хора.
В публикации в медиите от август BETL се хвалят, че вече имат 33 офиса на Балканите. За часове обаче през уикенда от много от тях няма и следа.
На пазара в „Слатина“ е бил един от офисите на компанията. Лепенките, които са го обозначавали обаче вече са разлепени и вратата е заключена с катинар.
Експертът Любомир Тулев вижда класическите признаци за така наречените „понци“ схема – финансова пирамида, която рухва внезапно.
Той смята, че между 20 и 30 000 човека са се включили с пари в схемата.
„Печелят тези, които са влезли първи инвеститори. Защото те захранват своята печалба по всеки следващ по веригата. Понци схемата гърми тогава, когато просто спре потокът от нови инвеститори“, обяснява той.
В края на миналата седмица вложителите получават съобщение да платят еквивалента на 100 долара в криптовалута, за да бъдат потвърдени сметките им. Това обаче не се случва.
„Обещание за 3% доходност на дневна база от BETL схемата е твърде много и твърде хубаво, за да повярваме на това нещо“, казва още Тулев.
Кулминацията на BETL за тази година е било предстоящо коледно парти през декември.
За него са рекламирали редица популярни певци като Нели Петкова. Тя обаче се разграничи от мероприятието още преди дни.
Рекламира и олимпийският шампион по тежести Карлос Насар, който заявява във Фейсбук, че никога не е инвестирал в BETL, но е бил спонсориран.
По информация на bTV има разследване и вече има разпитани лица в ГДБОП. Прокуратурата изчаква резултатите от тях.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK