6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. Тази година той беше отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената светини, но без военен парад.
Решението да няма парад е на служебния министър Атанас Запрянов, а мотивът – празникът съвпада с втория ден от Великден.
За боеспособността на Българската армия и предизвикателствата пред страната ни водещата на bTV Виктория Петрова разговаря с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
– Много е взривоопасно времето. Война се води до нас. Може ли да бъдем сигурни за сигурността си у нас?
– От началото на войната в Украйна, многократно съм заявявал, че българите и нашето общество може да бъде абсолютно убедено в своята сигурност. Предприели сме мерки и завършваме много дейности в национален и коалиционен мащаб, за да гарантираме националната сигурност и суверенитета на България.
– А колко сме готови да се защитим?
– В този контекст ние сме готови да се защитим с това, с което разполагаме като въоръжение и техника. Друг е въпросът как трябва да развиваме това въоръжение и техника – с какви модернизационни проекти, какво трябва да бъде темпото на тази модернизация, за да бъдем наистина адекватни на бързо променящата се геополитическа среда за сигурност.
– Имаме малко танкове, имаме самолети…
– Не, не, не, нямаме малко танкове, нека да ви коригирам, имаме достатъчно танкове.
– Достатъчно са танковете, самолетите? Чакаме и още?
– Чакаме първите 8 (изтребители F-16) през 2025, убеден съм, че и следващите 8 ще дойдат, така че ние разполагаме с една съвременна ескадрила.
– А имаме ли инфраструктура за новите самолети?
– Инфраструктурата е основен елемент от всяка една отбранителна способност. Наред с въоръжението и техниката, хората, с доктрините, с концепцията, с оперативната съвместимост, инфраструктурата трябва да бъде такава, която да осигури използването на тази съвременна техника. Но това не е нещо, което трябва да бъде преекспонирано. Това е процес, ние трябва да строим, да влагаме в инфраструктура, за нас, за Българската армия и след това да осигурим и разгръщането на съюзническите войски на нашата територия. Това е смисълът на колективната отбрана.
– Тук въпросът е дали пристигането на новите самолети и подготовката на инфраструктурата, летището, летищата ще съвпаднат?
– Правим всичко възможно. Миналата седмица имахме, казва се периодична проверка на хода, на готовността, аз съм оптимист. Това не означава, че не трябва да се работи целенасочено, но да се опитам да го обясня така.
– Говорих преди две седмици с украинската посланичка. Тя успя да ме убеди в ефективността на морските дронове. Обяснете ми, ние мислим ли в тази посока и ако наистина те са толкова ефективни, защо влагаме толкова усилия и средства в големи проекти – кораби?
– В същия контекст мога да задам въпроса, защо и украинците строят кораби. И те ги строят. Използването и прилагането на морските дронове не означава, че няма нужда от флот. Украинската страна ги използва много ефективно предвид ограничените възможности, които имат на военноморските си сили. Наистина много напредничаво. И тук въпросът е каква комбинация от съдове, подводни, надводни, морски дронове, морска авиация е необходима. Едното не изключва другото. Въпросът е каква ще бъде войната, за каква война се готвим, така че ние работим в това направление. Има, между другото, фирми в България, които произвеждат морски дронове. Аз бях планирал да ходя предната седмица, но не можах. Но въпросът е не в самия дрон, а в управлението му, да се осигури устойчиво управление на морския дрон, или на безпилотната система в една среда на електропротиводействие. Така че това е много сложен технологичен въпрос. И аз мисля, че ще намерим правилното решение.
– Между другото има и фирми в България, които произвеждат и въздушни дронове. Българската армия в какво отношение с тези частни фирми, ние възлагаме ли им, искаме ли да се въоръжим с такива дронове, има ли обществени поръчки, част ли е това от стратегията ни?
– В момента работим да предложим на съответните институции Национална стратегия за връзка между отбранителната промишленост, научната и развойна дейност и отбранителните способности, защото в един въоръжен конфликт от съществено значение е способността на държавата да поддържа отбранителната способност, да разчитаме на себе си. Затова трябва да имаме национална стратегия в това отношение. И се надявам по време на служебно правителство, с министъра на отбраната имаме такова ниво на… да предоставим такъв документ. Има такива практики в Белгия, в други страни от ЕС, които прилагат и европейското законодателство в най-изгодната му форма, за да можем ние да подкрепим националното ни производство, да развием способности.
– В този ред на мисли искам само да ви попитам обмисляме ли вариант, да речем да поканим украински ветерани, които да обучават наши войници, сержанти?
– Ние точно по отношение на ветерани не сме мислили, но поуките от войната в Украйна са много важни за нас. Ние сме във взаимодействие, по отношение на поуките от практиката, в двустранни отношения сме с украинската страна, както и в НАТО-вски мащаб, тъй като в НАТО има специален център за поуки и практики където те се анализират и се изследват начините, по които могат да бъдат приложени и след това да бъдат стандартизирани.
– Противовъздушната отбрана…
– Болка номер едно