Жители на столичния квартал „Илиянци” от години живеят над мазета, пълни с отпадни води. Освен силната миризма, която се носи в жегите, има опасност водата да подкопае основите на блока. Причината се крие в канализацията, която се запушва лесно. Проблемът съществува отдавна, затова мъжете от квартала са се научили да отпушват шахтите сами - с подръчни материали.
От пролетта обаче нивото на отпадъчната вода стига един метър, а проблемната шахта не може да бъде открита.
„От два месеца седим с отходни води в мазетата с по повече от половин метър, смрад невероятна, първи и втори ред са гредоред, нямате си на идея, не може да се спи. Да се отворят прозорците - идва от мазетата, от шахтите, трагедия е. 15 постоянно живущи деца дишат това тук денонощно”, оплака се една от живеещите там Здравка Симеонова.
Освен отпадъчната вода и тежката миризма, в мазетата са се развъдили и червеи.
Хората се страхуват, че в летните жеги е вероятно да плъзне и зараза. Опасностите не спират дотук - заради насъбралата се вода носещите стени на няколко от жилищните кооперации се рушат.
Още преди два месеца жителите от квартала се обръщат с молба за помощ към „Софийска вода” и ХЕИ. От "Софийска вода" отговарят, че проблемната канализация не е предадена на Дружеството за експлоатация и поддръжка, затова нямат ангажимент към проблема:
"При извършена проверка от служителите на „Софийска вода" АД е установено, че в района, включващ посочените адреси, няма улична канализация, предадена на Дружеството за експлоатация и поддръжка. „Софийска вода” АД...няма ангажимент за експлоатация и поддръжка на ВиК проводи с неизяснен статут, без документи, указващи тяхното редовно въвеждане в експлоатация", посочват от дружеството.
Ръководството на РЗИ отговаря, че посочените имоти не сa обекти, подлежащи на контрол от страна на здравните инспекции: "Жилищните сгради, поземлените имоти и свързаните с тях инфраструктура не са обект с обществено предназначение, подлежащи на контрол от страна на регионалните здравни инспекции и сътрудниците на Столична РЗИ нямат правомощия за извършване на проверка в тях".
И двете институции пренасочват живущите на квартала към Районната общинска администрация.
В телефонно интервю за bTV кметът на район Сердика Тодор Кръстев обясни, че канализацията е частна собственост и като такава общината не би трябвало да има ангажимент към нея. Въпреки това вече е задействан механизъм за решаване на проблема.
Ние като община не можем да им съдействаме, защото това е равносилно на къщи изградени в частни дворове, които нямат канализация, имат септични ями. И ако се напълни септичната яма, хората да търсят общината да им отпушат ямата. Общината няма задължения, но все пак това са жители на района и се опитваме по всякакъв начин да им помогнем. И затова от една седмица обикаляме с една от чистачките на водопроводи от Общината, изпомпваме водата и искаме да видим откъде всъщност не може да изтече водата”, каза Кръстев.
А за жителите на квартал „Илиянци” остава надеждата, че няма да плъзне зараза и няма да се срути някой блок, докато проблемът бъде решен.