Държавата започна преговори със социалните партньори и неправителствения сектор за спешното усвояване на 100 милиона евро срещу младежката безработица. Парите са предвидени по програма "Младежка гаранция" на Европейския съюз. Тя ообхваща безработните на възраст до 24 години включително.
По правилата на тази програма, до 4 месеца от завършване на образованието им, младежите задължително трябва да се включват в курсове за квалификация или да им се намира директно работа. За целта Европейският съвет гласува 6 милиарда евро, като има голяма възможност сумата да набъбне до 8 милиарда. Парите ще се разпределят между държавите-членки с над 25 % безработица сред младежите до 24-годишна възраст.
На България се полагат 100 милиона евро, които ще започнем да ползваме от януари 2014 г. Преди това трябва да изготвим конкретен план за тях, който да бъде одобрен. Сроковете ни притискат - концепцията ни трябва да е готова до началото на октомври. Около 70 000 млади българи за без препитание. Половината от тях са на възраст до 24 години.
Мартин е един от тях - със средно образование и без работа. В бюрото по труда му предлагат да се включи в курс за квалификация по вътрешни облицовки и настилки. Но той не е оптимист. „За млад човек тук развитие много няма, с образование и с квалификация - няма, не съм оптимист за развитието на държавата в близките 10 години", признава младият мъж.
Чрез европейската програма "Младежка гаранция" ще се осигурява работа или курсове на младите до 4 месеца от завършване на образованието им. У нас работна група вече започна изготвянето на мерки, чрез които да заслужим и усвоим 100 милиона евро по програмата.
Ще се правят трудови борси, центрове за кариерно ориентиране, курсове за квалификации. С парите ще се насърчава и предприемачеството – нещо, за което настояват и младежките организации.
В плановете на управляващите влиза поемането на част от разходите на работодатели, наели млади хора. Междувременно, на европейско ниво се водят преговори за промяна на правилата, така че на бизнеса да може да се поема по-голяма част от разхода.
България ще отдели пари и за насърчаване на мобилността сред младите, така че да си намират работа или да развиват бизнес в малки населени места. Ще се помага и на тези, които нито учат, нито работят. За тях ЕК настоява да се намери начин да се информират и мотивират.
Преговорите на управляващите със социалните партньори и неправителственият сектор едва сега започнаха. Минала е само една среща на работната група. Така че тепърва ще се начертаят конкретните мерки за справяне с младежката безработица чрез европейската програма "Младежка гаранция".
До октомври трябва да сме готови с мерките, а от януари програмата трябва да заработи. Предвижда се парите по нея да се усвоят за 2 години.