Около 500 бебета се раждат с вродена сърдечна малформация всяка година. Заболяването е и най-честата причина за смъртност в ранна детска възраст.
Малкият Пламен не расте у дома, а в болницата. Той е на 3 години и точно толкова време е прекарал тук. Ражда се с вродена сърдечна малформация. Сърцето му, вместо отляво, се намира отдясно. И вместо 4, има само една сърдечна клапа.
„Първата операция беше на 35 дни след раждането му и беше доста трудно”, казва майката Иванка Димитрова. Следват няколко спасяващи операции.
„Последната му операция е с цел да направим един кръговрат на кръвообращението, да се окислява белия дроб, защото това нещо го нямаше досега. И по този начин да стане едно нормално дете, доколкото може да бъде”, допълва жената.
Сърцата на децата в България са в ръцете на голям екип от специалисти. Националната кардиологична болница е единственият медицински център, който приема деца с подобна диагноза. В момента в отделението има около 30 малки пациенти.
Само за миналата година в болницата са оперирани 350 деца, като 70 от тях са били на възраст до 1 месец. Понякога операциите продължават над 20 часа.
„Най-малкият пациент, който съм оперирал, е 600 грама. То беше преди 10 години и го оперирах в Майчин дом, в кувьоза, сигурно сега е някъде пораснал, здрав и голям мъж, защото беше момченце”, спомня си д-р Стоян Лазаров.
Последният ремонт на клиниката е правен преди 26 години. Здравната каса пък отпуска само 3 дни престой по клинична пътека. Но често децата остават с месеци - разходи, непосилни за болницата. Утехата за лекарите е в друго.
„Не можете да си представите да видите такова дете като Пламен, което загиваше, а тази майка като свещичка стопена, която имаше само две очи. Сега пак идва, радва се, усмихва се”, казва доц. Кънева.
На 14 февруари болницата ще проведе Ден на отворените врати за безплатни прегледи.