Над половин България диша мърсен въздух. Надвишени са нормите на замърсяване с фини прахови частици и серен диоксид, а основните източници са транспортът и битовото отопление.

Според последния национален доклад за състоянието и опазването на околната среда, който обобщава данни до края на 2011 г., и който беше представен днес, замърсяване на въздуха над нормите има в почти всички големи градове. Там основните причинители са автомобилите.

В по-малките селища, част от които също са засегнати, замърсяването е от отопляването на домовете с въглища, както и неблагоприятните климатични условия като ниски скорости на вятъра и продължителни засушавания.

София и Варна са сред градовете с най- мръсен въздух. Автомобилите са огромен брой, а и има жилища, които се отопляват на въглища и дърва. В столицата например в над 100 дни годишно съдържанието на фини прахови частици е в пъти над нормата.

„Докато на азотните окиси няма сезонен характер, то е следствие влиянието на автомобилния транспорт, докато за фините прахови частици има сезонен характер и високите концентрации са през зимния отоплителен сезон, когато имаме и неблагоприятни метеорологични условия”, обясни Валери Серафимов, началник-отдел "Мониторинг на въздуха" в Изпълнителната агенция по околна среда.

Според данните от двете лаборатории за измерване на чистотата на въздуха, през 2012 г. замърсяването във Варна е около 5 пъти повече от допустимото за една година.

"Една от осносните мерки е мокрото миене на улиците и мотометенето на основните пътни артерии”, заяви Димитричка Маринова, нач.отдел-РИОСВ-Варна. За намаляване на замърсяването са отговорни общините.

„Смяна на горивната база, особено в домакинствата, което е непосилно за повечето от бедните слоеве на населението. Тоест да не горят твърдо гориво. Други мерки са организация на транспорта, обществения транспорт, но пък никой не може да се справи с нарастващия брой на колите, които също водят до прекомерно замърсяване”, посъветва Ваня Николова, изпълнителен директор на агенцията по околна среда.

Според Доклада на екоминистреството големи замърсители и през миналата година остават ТЕЦ-овете.

„България за жалост остава, според този доклад, шумна, прашна и неефективна страна. И ние трябва на национално равнище, на корпоративно равнище и на местно равнище да направим всичко възможно, за да променим тази картина”, категоричен бе екоминистърът Юлиан Попов.

Замърсяването на въздуха с фини прахови частици и серен диоксид може да доведе до чести и остри дихателни инфекции и усложняване на хроничните респираторни и сърдечносъдовите заболявания. У нас 22% от населението диша въздух, замърсен с азотни оксиди над допустимите норми, докато в Европа този процент е под 7. Процентът на засегнатите от замълсяването с фини прахови частици у нас е 51.