Скандал с фрапиращо високи чиновнически бонуси. Според депутати, ръководството на здравната каса си определило да получава допълнително стимулиране в размер на десетки хиляди левове.
Управителят на Националната здравноосигурителна каса Нели Нешева и подуправителят й Марияна Василева са си раздали бонуси за над 50 000 лева, съобщиха депутати от Синята коалиция. Методиката, по която са получавани възнагражденията, била утвърдена от самата шефка. И свързана със Закона за здравното осигуряване, според който 25% от събраните суми от глоби и санкции могат да бъдат използвани като допълнителен стимул за служителите на Касата.
Само за 2011 година Нешева взела над 30 000 лева
Депутати от СДС подхванаха темата с бонусите по министерства преди дни и вече получиха интересни отговори. Например се оказа, че в здравната каса годишният бонус е средно 1500 лв. на човек. Тези пари се получават от икономии заради незаети щатни бройки и процент от събраните от касата глоби. Това в момента е напълно законно. Но според депутатите е неморално. Те стигнаха до изчислението, че управителят и подуправителят на касата са взели общо над 50 000 лв. годишен бонус.
От СДС така и не са получили отговор колко е бонусът на шефа на здравната каса. Но се знае, че миналата година касата е имала право да разпредели 2 милиона лева между служителите си. Управителят сам е съставил методиката, по която получава и своя процент. Общо служителите на НЗОК са се облагодетелствали с над 2 милиона лева за миналата година по това перо, заяви Димо Гяуров. Задачата за бонусите на Нешева се решава лесно - според методиката управителят и подуправителят на Касата получават 1,5% от тези средствата при разпределение 60% за управителя и 40% за подуправителя. По груби сметки на сините Нешева е прибрала около 30 000 лева, а Василева - 22 000 лева.
„Аз смятам, че е неморално във време на икономическа криза и когато членовете на кабинета отравят апели за икономии, под масата министерствата и шефовете там да си раздават такива средства”, каза депутатът от Синята коалиция Димо Гяуров.
Шефката на здравната каса лично се засегна от твърденията
Според нея, бонусът й е под 10 000 лв. Освен това тя самата писмено е предлагала премахване на бонуса от глоби. „Моето лично убеждение е, че служителите трябва да получават само трудовите си възнаграждения”, каза Нели Нешева.
Тя подчерта, че в края на 2010 г. е прехвърлила 8 милиона лева, спестени от заплати, в перото за здравни дейности, вместо да ги раздаде. През 2011-а обаче изплаща допълнително материално стимулиране за 15 месеца под заплахата от стачка на служителите.
Нели Нешева обясни, че била потърсена от синдикатите и дори Ваньо Шарков попитал в парламента защо в НЗОК не се изплащат средствата, които по закон се полагат на служителите.
Основанията, по които НЗОК е изплатила възнаграждения на своите 2 700 служители, са регламентирани в Закона за здравното осигуряване, за държавния бюджет и в Кодекса на труда. Средно месечно на един служител, с включени суми за 2010 г., са изплатени по 126.68 лева, твърдят от пресслужбата. Колко е взела Нешева обаче не става ясно.
От изпратената справка става ясно още, че от глоби и санкции ръководството на НЗОК и директорите на районните каси са получили като бонуси 91 858 лева. Общата численост на ръководните кадри е 40 души, но не е уточнено кой какъв бонус е получил.
Миналата година в здравното министерството служителите са стимулирани с 5 милиона лева, което прави средно 339 лв. на човек при общо 15 хиляди служители. Огромният процент обаче не бил за бюрократите, а за хора от спешната помощ, психиатричните болници, домовете и здравните инспектори. Стефан Константинов коментира, че дори би дал повече на спешната помощ.
Синята коалиция прояви интереси и към бонусите в министерствата
Депутатите ще отправят питането към премиера, тъй като до момента са получили пълна информация само от Министерството на външните работи, а министерствата на здравеопазването, правосъдието и образованието са дали данни само за общите суми. МВР и земеделското министерство не отговорили, а други ведомства са отказали изобщо информация, съобщи Ваньо Шарков.
Масово министерствата изнасяли само осреднени числа за бонусите
„Не можем да детайлизираме на ниво отделни хора или ръководители на позиции, защото трябва да се съобразяваме с ограниченията за даване на информация”, коментира икономическият министър Трайчо Трайков.
Димо Гяуров обаче смята, че никакви лични данни не може да има в информацията какви възнаграждения получават служителите в дадено министерство. Депутатите отново призоваха премиера да направят бонусите на чиновниците прозрачни.
Идеята за премахване на бонусите от събрани глоби е от началото на мандата на това правителство. Още преди две години Симеон Дянков заяви, че не е редно преди празниците например инспекторите да се активизират да глобяват, защото предстои получаване на 13-та заплата с парите от глобите.
Две години по-късно обаче няма резултат от усилията му да въведе нов модел на заплащане в администрацията. Сега топката е в парламента, който трябва да промени един куп закони. Така че нов и по-прозрачен начин на премииране на чиновниците не може да очакваме и тази година.
Найденов не е скрил бонусите във ведомството си
Министърът на земеделието заяви, че е дал информация за раздадените бонуси в неговото министерство в Народното събрание, че ги е коментирал пред bTV и предоставил на пресата. Мирослав Найденов отрече да има отказ за предоставяне на такава информация и препоръча на Синята коалиция да четат вестници и да гледат телевизия.