Дни след пороя във Варна и малко преди да се навършат 4 години от наводнението в „Аспарухово” – какво е състоянието на дерето убиец? Новоизградените с европейски средства два охранителни канала трябва да предотвратят ново бедствие.
Четири години след наводнението част от дерето отново е затрупана с боклуци, а малко по-надолу свободно пасат коне. Това е зоната в дерето под платото Джанавара, откъдето се събра голямата вълна преди 4 години и минавайки надолу по ул. „Горна студена”, отне живота на 13 души.
По думите на Олег Колев от община Варна в понеделник зоната е била изчистена и е изнесен един камион с отпадъци.
„Свлачището е укрепено чрез засипване, ще бъде направен насипът, ще бъде залесено и вече няма да има проблеми в тази посока”, увери той.
„Проблемът е, ако тези дерета не се чистят редовно – тогава ще се затлачат и на няколко вълни при по-проливен дъжд, дъжд със същия интензитет като отпреди 4 години, ще има отново лоши последствия”, коментира Галин Генчев от „Да спасим горите над „Аспарухово”.
„Боклуците определено пречат и се образуват бентове. Сега положението е по-добре, отколкото беше по-рано, но според мен недостатъчно за този рисков район”, допълни той.
Хората, които живеят по улица „Горна студена”, наричана „улицата на смъртта”, казват, че сега ситуацията се е подобрила и при последните дъждове не е имало проблеми. Признават обаче, че дерето продължава да се пълни с боклуци.
По улицата беше изграден нов отводнителен канал със средства от европейския фонд „Солидарност”.
„Изграден е покрит канал със сечение 7 кв. м. и със съоръжение – имаме утайник, който събира едрите частици и отпадъци, които идват, за да се почивстват и да влизат в канала. На всеки 250 метра имаме естакада, с която се влиза за машинно почистване. Откакто е направен каналът от 2016 г. е чистен два пъти машинно”, поясни Олег Колев.
Преди няколко месеца Варненската окръжна прокуратура прекрати досъдебното производство, търсещо вина за бедствието от 2014 г., но съдът го върна за доразглеждане.