Четири години след тежката катастрофа в Симеоновград, при която навръх Великден загинаха шестима младежи, на мястото на трагичния инцидент вече има пешеходна пътека.

Това бе само една от инициативите на близките за жертвите, които продължават да настояват за по-строги наказания за смърт на пътя. Младежите бяха пометени на тротоара от кола, шофирана от техен връстник след употреба на алкохол.

Снимка: bTV

Усилията на близките доведоха до завишаване на наказанията на виновните, но минимално, тъй като все още този тип престъпления се квалифицират като непредумишлени. Борбата на почернените майки с войната по пътищата обаче продължи - с изграждането на пешеходни пътеки - като тази на пътя, където стана трагедията. Идеята е дори и само една, пешеходната пътека да спаси човешки живот.

Снимка: bTV

Преди четири години на Великден шест семейства осиротяха. Пиян шофьор със зверска скорост прегази децата им на тротоара, на път за църквата. „Опитваме се да свикваме с болката, с липсата им, но няма как - времето не лекува”, сподели Магдалена Николова.

Четири години по-късно градът почете с цветя паметта на жертвите на пътя. „Симеоновград е белязан. Завинаги ще се помни, поколения наред ще се помни”, каза лелята на една от жертвите.

По инициатива на почерните родители от днес градът има и нова пешеходна пътека, чието поставяне, оказва се, им е отнело две години. „Първо, проекти няма, след това, като се направи проектът, проектът пък не съответствал на пътната обстановка. И започнаедна борба. След това парите потънаха някъде”, разказа Трифон Трифонов.

Парите не потъват, но заради закъснелия ремонт на пътя договорът на изпълнителя с МВР изтича и се налага процедурата по възлагате чрез обществена поръчка да започне отначало. За да няма скандал, от кметството спешно финансират проекта. „В края на краищата, за една такава дейност не бива да спорим кой да финансира, кой да плаща, кой да изгражда. Общината пое този разход”, обясни кметът на Симеоновград Пейчо Стайков.

Според почернените родители, дори и една, пешеходната пътека може да спаси човешки живот. „Да спре тази проклета война по пътищата. Трябва да спре”, надява се Катя Трифонова.

Едва поставена, по пешеходната пътека вече личат следи от спирачен път на коли, спрели в последния момент.

Снимка: bTV

Четири години след катастрофата, виновните излежават присъдите си в затворническо общежитие. Шофьорът Данаил е осъден на 12 години, а братовчед му Живко - на 7, за това, че е предоставил семейния автомобил на пияния си роднина.