39-годишен мъж от Стара Загора ще ходи отново, след като получи костен материал от тъканна банка на трупен донор. След катастрофа с мотор на 1 октомври миналата година той получил фрактура на лявото бедро. Лекуван е оперативно в болница, а през февруари тази година било установено несрастване с данни за инфекция. Това наложило повторна оперативна намеса.

Снимки: УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

При нея травматолозите отстранили металните импланти, поставени при първата операция. Те открили тежък костен дефект в областта на счупването. Той бил запълнен с биологично стъкло.

Сега е извършена иновативна операция в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, при която е използван биологичният метод - присаждане на костен материал от донор. Това по естествен начин подпомага зарастването на увредения крак, посочват от лечебното заведение.

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Старозагорецът е вторият млад пациент, при когото от Клиниката по ортопедия и травматология използват физиологичния подход в рамките на седмица. При първия се е наложил костен присадък след фрактура на бедрената кост, получена при неуспешно протезиране в друга болница. 

„Костно-ставните заболявания понякога са придружени от тежки дефекти на костта, които, за да функционира правилно ставата, се налага да бъдат възстановени. При по-младите пациенти разчитаме на биологичния метод на лечение, т.е. да възстановим костта, а не да я заместваме“, обясни проф. д-р Пламен Кинов.

Той пояснява, че биологичният подход винаги е за предпочитане при този тип пациенти.

На 39-годишния мъж му предстои дълго възстановяване.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement