Над 30 милиона лева ще отидат за европейски стипендии за студенти отличници. Стартира третата фаза на проект "Студентски стипендии" към Европейския социален фонд. Става въпрос за два вида стипендии - за отличен успех и т.нар. специални стипендии.

Най-важното условие за кандидатстване е студентите да бъдат редовна форма на обучение. Успехът не трябва да е под добър 4. А за специалните стипендии, висшистите трябва да имат и допълнителна научна разработка през изминалия семестър.

Проект „Студентски стипендии" стартира през 2008 г. Всяка година по него кандидатстват между 30 и 50 хиляди младежи от 51 висши училища. За тези 5 години на студентите са изплатени над 100 милиона лева. Само за миналата учебна година са раздадени стипендии на стойност над 30 милиона лева. Месечният размер на стипендията за добър успех е 120 лева, а на специалните стипендии - 200 лева.

Младежите, които са получавали финансови стимули от Европа през последните няколко години, влагат средствата най-често, за да покрият семестриалните си такси или за да си купят учебници и помагала.

Кандидатстването стартира на 9 декември, а формуляри могат да се подават както онлайн, така и на място в университетите. Интересът на студентите към евростипендиите е изключително голям, затова от следващата учебна година образователното министерство отпуска допълнително 15 милиона лева по проекта.

По-малко от 27% процента от българите имат висше образование, сочи статистиката. Целта на министерството на образованието е с проекти като този делът на висшистите да се увеличи с 10 на сто през 2020 г. Неочаквано, сред младежите, които получават евростипендии, няма безработни. Повече от 80% от тях учат и работят почасово в свободното си време. Най-много кандидати с отличен успех има в най-трудните специалности - медицина и право.

Най-възрастният студент, получил стипендия, е роден през далечната 1940 г. и учи в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски".