Докато депутатите още спорят дали забраната за пушене на закрито ще остане в сила, защитниците и противниците на ограничителния режим вадят нови доводи „за” и „против”.
Ново изследване показва, че едва 3% от българите не биха посещавали заведения, защото там не се пуши. В същото време ресторантьорите очакват тежка зима с фалити и съкращения на работници.
Според последните данни на Министерство на здравеопазването от влизането в сила на забраната до края на този септември са направени 275 000 проверки, проверени са 267 000 обекта, наложени са 1100 глоби.
Докато през лятото на миналата година обаче са хващани по 800 нарушители, това лято за цял месец са били 30-40.
В същото време данните на националната статистика показват, че наистина заведенията са намалили персонала си през изминалата зима. През периода януари-март 2012 г. в сектора са работили 146 000 души, а през същите студени месеци на 2013 г. - с 20 000 по-малко.
Молба на една майка
„Идва ми да си стегна багажа, да си взема децата и семейството и да напусна България" - с тези думи като обръщение към премиера започва своето отворено писмо Магдалена Абаджиева. От няколко дни то е сред най-коментираните и споделяни в социалните мрежи.
„Да не казват как тайничко, както казва госпожа Буруджиева, че се крие там, в стаите на парламента, за да пуши. Госпожо Буроджиева, извинете се за това изказване. Не рекламирайте собственото си поведение, това не е хвалба, че тайничко си пушите в закритото помещение”, призовава Абаджиева.
Атанас Димитров е непушач, но и лидер на Браншовата асоциация на ресторантьорите. Иска тютюневият дим отново да влезе в заведенията, защото миналата зима 25 на сто от членовете му са фалирали. За последните три седмици четири заведения около неговото са затворили.
„Една лампа излиза между 300 и 500 до 1000 лева, ако я включваш постоянно навън. Това е икономически неизгодно - ние изпразваме нашите прекрасни заведения вътре, за да изкараме хората навън”, коментира Атанас Димитров от Браншова камара на ресторантьорите.
Ново изследване на БАН показва, че 75% от българите са намалили посещенията си в заведения заради финансови проблеми, а не заради забраната да пушат та. Само преди година всеки 10-ти не е влизал в кафенета и ресторанти, защото не може да запали, сега тези хора са намалели 4 пъти.
„Само 3,3% казват, че заради пушенето няма да влязат в заведение, което все пак е един нищожен процент на фона на цялото общество”, посочи д-р Гергана Гешанова от асоциацията „България без дим”.
Докато опонентите спорят, майката на две деца Магдалена Абаджиева пише за отговорността, която трябва да носят политиците към избирателите си.
„Политиците трябва да помислят каква памет искат да оставят след себе си”, категорична е тя.
До няколко седмици отпадането на ограничителния режим трябва да бъде подложено на гласуване в парламента. Защитниците на забраната твърдят, че според техните сондажи сред депутатите промяната в закона няма да мине.
Отговорът на ресторантьорите е, че ако и тази зима не се разреши пушенето на закрито те ще вземат крайни мерки като затварят заведенията си през студените месеци и работят само лятото.