26 язовира у нас са опасни и имат нужда от спешен ремонт. В противен случай при проливни дъждове може да прелеят и да наводнят близките населени места. Това става ясно от доклада на "Язовири и каскади" - предприятието, което пое контрола над язовирите.

От предприятието "Язовири и каскади" са огледали над 700 потенциално опасни язовира в цялата страна и проблеми определено не липсват. От тях 26 са в окаяно състояние, със сериозни пропуски в материално-техническата база - напукани стени или счупени изпускатели. Във Враца, Перник и Сливен кметовете ще имат най-много работа.

„Час по-скоро те трябва да бъдат ремонтирани или изведени от експлоатация. Те са изпразнени в голяма степен, но предвид предстоящата пролет могат бързо да се напълнят и могат да създадат проблеми”, обясни главният инженер на НЕК Румен Груев.

Във Врачанско опасните язовири са 3, но в момента са изпразнени. Най-тежко е състоянието на водоема край село Бързина. Година след проверката обаче нищо не се е променило. Дигата е пробита, като течът е 5 литра в секунда, а пари за ремонти няма.

От Министерството на околната среда и водите признават, че са притеснени от това как се стопанисват общинските язовири. Стопанинът обикновено е неизвестен и отговорността при инцидент ще бъде размита. Проверени са и язовирите на „Напоителни системи”. Проблеми има, но не сериозни, уверяват от дружеството.

От направените проверки в рамките на изминалата година потенциално опасни големи комплексни язовири няма.

Промените, които въвеждат ясен ред в стопанисването на язовирите, са регламентирани в новия Закон за водите, който обаче се бави. Приет е на първо четене, но все още не е одобрен окончателно. В него е разписано, че контролът на язовирите се поема от Агенцията по метеорологичен и технически контрол към МС. В момента от "Язовири и каскади" нямат право да санкционират или да правят принудително изпускане на язовирите, защото нямат правомощия за това.