До броени дни двойно повече камери ще бдят за сигурността на столичани. Паркове, градинки, централни площади и булеварди попадат в обсега на денонощния контрол.
Над 30 камери ще бъдат монтирани в дните след Великден в Борисовата градина. Видеоконтролът ще бъде от езерото Ариана до езерото с лилиите по всички големи алеи.
Всъщност скоро камерите в София ще станат над 3 000. В обсега на видеонаблюдението влизат всички ремонтирани подлези и градинки, 200 училища и детски градини, повечето централни булеварди.
Освен любимо място за разходка, Борисовата градина често се превръща и в поле за изява на джебчии. Зачестили са случаите, в които хора са нападани и обирани вечер. Всички помнят и убийството на 28-годишната Яна през миналото лято. Затова любителите на централния софийски парк приветстват видеонаблюдението тук.
Вече изградената система за видеоконтрол е доказала ефективността си - Общинска полиция може да реагира за броени минути.
Освен общинските камери, вече почти няма търговски обекти и фирми без видеонаблюдение. Затова не е чудно, че все повече хора се оплакват в Комисията за защита на личните данни от неправомерно заснемане и нарушени права.
По закон у нас записите от камерите се пазят до 30 дни. Не е нужно искане на разрешение за снимане, ако камерите не показват достатъчно ясна картина, която да позволява разпознаване на лицата.
Любопитно е, че България е сред най-либералните страни по отношение на видеонаблюдението. В Португалия и скандинавските държави например е абсолютно забранено заснемането в офиси и търговски обекти.