Само 20% от висшистите намират работа 3-4 месеца след дипломирането си. Всеки четвърти има по-висока квалификация от изискванията на работното място. Това показват данни на Българската стопанска камара, които са проучили 405 фирми и професии като IT специалисти, инженери и финансисти.

В масовия случай около 40% от висшистите стоят без работа по специалността почти 4-ри години след завършването си. „След като 80% от направленията и специалностите в университета създават кадри, които после са без работа. На практика финансираме създаването на безработни”, обясни Томчо Томов, Българска стопанска камара.

Почти всеки трети от анкетираните казва, че не е получил достатъчно практични умения в университета. Едва 15% се чувстват подготвени за пазара на труда. Много хора признават, че започват работа без да знаят как се работи в екип, как да се справят със стреса и дори как да си напишат CV.

80% от фирмите, предпочитат да назначат на работа хора, които са били на стаж при тях.

Елена Шишманова от Програма „Професионално обучение" към БСК уточнява: Тоест е минал периода на въвеждащото обучение и периода на адаптация.

Григор е студент в техническия университет и вече е бил на стаж. В момента работи по робот, който да търси оцелели при бедствия. Казва , че набирането на стажанти вече е практика в ай ти сектора. „Предлага се и някакво заплащане, най-често предлага и възможност за подписване на договора след края на стажа”, заяви Григор Серафимов, 3 курс, „Компютърни система и технологии".

Анкетираните признават, че за IT сектора е необходимо повишаване на квалификацията на всеки на четири години, при инженерите на 7, а при финансистите - девет.