Водите на Дунав продължават да са критично ниски. Освен за корабоплаването, падането на нивото има последици и за екосистемите, свързани с реката.

За да няма сътресения в екосистемата на Сребърна при различните води на реката, за резервата се грижат два шлюза, които при високо ниво на Дунава се отварят.

„Като започне това рязко падане, шлюзовете се затварят, за да се задържи максимално дълго водата в Сребърна. Водата е тази, която дава живот на този резерват, и без нея той няма да бъде резерват”, заяви д-р Росен Илиев.

Въпреки че равновесието в Сребърна не е нарушено, спадналото ниво на Дунав задържа някои видове ценни птици по-дълго край бреговете му, където те намират храна по-лесно, отколкото в резервата. Големият губещ от спадналите води са птиците, които се хранят с риба.

Директорът на музея в Сребърна – Елена Илиева, пък се тревожи не от ниските дунавски води, а от диворастящите храсти и дървета около сградата, които все повече затрудняват гледката на туристите към резервата.

„Растителността използва всяка минута, ден и час, за да става все по-буйна и по-буйна, а ние не сме хората, които можем да почистваме такава буйна растителност”, обясни Илиева.

Оказва се, че досега в почистването е помагал кметът на Сребърна с работниците си по временната заетост. Пред bTV той призна, че за тази година с такива служители не разполага и няма как да помогне.