Един град не може да се развива духовно и икономически, ако не е възпитал и изучил добре децата си. Едно дете не може да стане успешен човек, ако от най-ранна възраст не му е подадена ръка по пътя към знанието. Търсите доказателство – елате в Златоград.

Родопското градче гради своята просвета още десетилетия преди възстановяването на българската държава и днес редовно най-високите резултати в конкурси, олимпиади и държавни изпити се постигат именно от местните ученици. Всички те са обаче първо са минали през структурите, наследили първата забавачница в града и областта. Сега тя празнува 130-ия си рожден ден.

Снимка: Галатея Хаджиева

Успехите в образованието в Златоград започват още през 1830 г., когато се създава килийно училище в родопското градче. Двадесет години по-късно, през 1852г., врати отваря и Взаимното училище, което и днес може да се види и посети. За първи път през 1891 г. в Родопите се поставя началото на организираното предучилищно образование и възпитание. Това става и с помощта на Екзархията и на родолюбиви българи.

Снимка: Галатея Хаджиева

По темата в града се пази богат архив.

Снимка: Галатея Хаджиева

Днес просветителската традиция се продължава от златоградските учители, които обаче гледат и към бъдещето на професията и на децата. „Трябва не само да знаеш какво е било – че преди 130 години е било началото на предучилищното в община Златоград, а и това, че трябва да оставиш и да вървиш напред. Чувството е на вълнение и отговорност“, казва директорът на детска градина „Снежанка“ Елина Глухова.

Тя признава, че професията на учителя днес е „в деликатна ситуация“, защото „трябва да сме дигитални, да, трябва да сме интерактивни, да, трябва да прегръщаме света какъвто е, но и да не забравяме какво е било зад нас и да пазим нашите корени, гледайки напред“.

Снимка: Галатея Хаджиева

Затова и най-интересното днес за нея и колегите ѝ е да се среща с децата, които често ги изненадват с познанията си и даже ги изпреварват.

Златоград може да е скрит в планината, но за децата му пътят към знанието е открит. Вече близо два века.