Около 120 автомобила престояват на наказателни паркинги в София, защото не са потърсени от собствениците им, съобщиха от Центъра за градска мобилност с уточнението, че това са натрупаните превозни средства за последните три години.

„С помощта на полицията се опитваме да издирим собствениците им, но се оказва, че в полицията те се водят на един собственик, който е препродал автомобила с генерално пълномощно, а след това има последваща продажба и така не можем да информираме действителния собственик за това, че колата му е била вдигната от репатриращ автомобил и преместена на наказателен паркинг, където престоява с месеци и години”, посочи Емил Петров от столичното дружество.

По думите му в София средно на ден работят по 10 „паяка”, а още два вдигат паркиралите в зелените площи автомобили. С изградената до момента информационна система в дружеството има информация за местоположението на всеки репатриращ автомобил, поставените скоби и проверените автомобили за редовност на платеното паркиране – информацията може да бъде намерена на страницата на Центъра за градска мобилност.

Оттам планират да поставят по указателните табели за "синя" и "зелена" зони QR-кодове, които се разчитат от по-голяма част от смартфоните. Чрез "умните" кодове, които трябва да влязат в сила от 1 септември, потребителят ще бъде насочван към съответната информация в интернет или към телефонен номер за плащането на кратковременното паркиране.

Изпращането на съобщения за платено паркиране в "синя зона" ще става на сегашния телефонен номер 1302 за всички оператори, а за бъдещата "зелена зона" - на 1303.