Близо 10 милиона декара годна за обработване земя у нас пустее. След връщането на терените в реални граници стопанствата се раздробени на малки и неатрактивни парцели. Анализатори прогнозират, че отпадане на мораториума за продажба на земя на чужденци и отваряне на пазара от догодина няма да доведе до чужда инвазия заради многожеството проблеми в сектора.
Италиански инвеститор е най-големият производител на домати у нас. Регистрира фирма у нас и така преодолява забраната за купуване на земеделска земя. „Земята е много разпокъсана и един сериозен инвеститор не би дошъл, за да си купи 10 декара. Би дошъл тук, за да си купи 5000 декара комасирана земя или 10 000 декара”, убеден е Еро Фабрицио Фрески.
Според зърнопроизводители обаче забраната трябва да бъде удължена, защото западноевропейците могат по-лесно да купуват земя. Причината са по-високите им доходи.
„Много добре знаете, че средната работна заплата там е 2000 евро, докато при нас е 200 лева. Той с една заплата може да купи 10-15 декара, докато ние можем да купим половин декар”, изчислява Радослав Христов.
Разпокъсана земя, лоша инфраструктура, липсващо и скъпо струващо напояване - тези фактори обезценяват българската земя.
Това води и до злоупотреби. Непотърсените терени от собствениците често попадат в ръцете на арендатори, които работят на тъмно, но получват немалки европейски субсидии.
Още за българското земеделие гледайте във филма на Биляна Гавазова и оператора Валентин Николов "Милиони (в) декари", в bTV Репортерите, веднага след централната емисия новини.