Над 3 000 българи са загинали, други 1 700 са останали инвалиди при трудови злополуки през последните 22 години. Мрачната статистика на НСИ беше цитирана от президента на КНСБ Пламен Димитров на форум за инвестиции в безопасност и здраве на работното място.
Повод за форума е Международния ден на загиналите и пострадалите при трудови злополуки - 28 април, който се отбелязва в повече от сто страни.
Над 50% от всички случаи на временна нетрудоспособност се дължат на професионален стрес, заяви Пламен Димитров. По думите му трудовите злополуки се отразяват и на икономиката на страната.
По данни на НСИ през последните три години се наблюдава намаление на злополуките на работното място, както и на смъртните случаи.
През 2009 г. са регистрирани 3 125 инциденти с пострадали на работното си място хора, от които 118 са загинали. През 2010 г. трудовите злополуки са претърпели 3 086 души, от тях 109 са завършили фатално. През 2011 г. 2 848 души са преживели злополука по време на работа, от тях 107 са загинали.
Най-много инциденти има в сферите на търговията на едро, сухопътния транспорт и строителството.
Най-много са трудовите злополуки в София, Варна, Пловдив и Стара Загора. Като градове с най-малко трудови злополуки се нареждат Монтана, Кърджали и Видин, които обаче страдат от висока безработица.
В световен план всяка година повече от 150 млн. души претърпяват трудови злополуки, а повече от 2 200 000 умират на работното си място.
Сред най-честите причини за възникването на трудовите злополуки са занижен вътрешен контрол, неспазване на нормите за безопасност, нарушаване на техническите изисквания, неправилна организация на работното място, необезопасено оборудване, липса или неизползване на лични предпазни средства.
Това е повод да припомним, че управляващи, работодатели и работници имат ангажимента да създават и поддържат култура по безопасност на работното място, посочи президентът на КНСБ. По инициатива на конфедерацията в много градове в страната са поставени паметни плочи в почит на загиналите при трудови злополуки.