Колко зелен може да бъде един град? Къде хората притежават два пъти повече велосипеди от автомобили? Какво означава устойчив начин на живот? В поредицата „bTV разказва“ българи и германци от подножието на Шварцвалд дават отговорите на тези въпроси.

Населението на град Фрайбург е малко над 230 000 души. 1/3 от тях, обаче не притежават автомобил. За да е така, в града има изградени над 405 км велосипедни алеи.

Най-ценната и най-необходимата вещ във Фрайбург е колелото. Човек научава това още с първите стъпки в този град. Най-лесно за придвижване, най-бързо и най-евтино.

В Германия много хора могат да инвестират пари във ветроенергиен парк. Това означава, че можеш да печелиш от възобновяема енергия и не са само големите корпорации, които имат възможност да правят това.

Това е само пример, но е важно да се обръща внимание на това кой какви интереси има и кой иска да запази старите бизнес модели, които може би не са особено добри за повечето хора.

Германия е с текущ национален преход към нисковъглеродна икономика. Делът на електроенергията от възобновяеми енергийни източници за последните 13 години се е увеличил от 6 на 50%. А целта до 2030 г. е да нарасне до 80%.

Снимка: bTV

„Това са колелета, в които може да се пренесат големи багажи и даже понеже то нагоре е отворено, може да се събират някои неща, които колата не събира, докато човек има малка кола. Доста голям багажник има. И не тежат също много. Така че и да се натовари, то пак си върви, има мотор. Тези системи специално са безплатни“, каза Димитър Янков, електроинженер и жител на „Вубан“ във Фрайбург.

Отскоро Димитър е повече електричар и монтира фотовалтайци.

„В Германия академичната система така е измислена, че по идея хората работят, след като завършат университет, известно време в някакъв университет и по идея след това трябва да прехвърлят своя опит в индустрията, в економиката. Така беше и при мен. Това е пункт за раздаване на храна и на събиране на храна. Тук има хора, които се занимават с това, събират от супермаркетите стоки, на които скоро ще ми се върши срока на годност и след това го разпределят по ефектива пунктова и за целия град. Там на балкона има два фотовалтайчни модула. В момента е разрешено в Германия и скоро и в целия европейски съюз ще бъде разрешено с директива да се захранват в домашната мрежа до определена мощност, мисля, че до 800 вата. Понеже в момента много са паднали цените, мисля, че в момента може за 300 евро, значи 600 лева, два модула, 800 вата човек да си купи. Така, грубо казвано, за 4 години би трябвало да се изплати“, обясни Янков.

Той обясни, че неговите клиенти, които си слагат по къщите фотоволтаици, няколко от тях постигат 100% независимост.

„Т.е. произвеждат малко повече енергия, отколкото потребяват. Разчетната възраст на една фотоволотична инсталация винаги се казва, че е 20 години, но има и компоненти, които издържат много повече, други по-малко, затова има разходи по поддръжка“, казва Янков.

Застрояването на всяко едно ново пространство в града е подчинено и на условието - повече места за срещи и общуване между хората. Освен в полза на природата, това поддържа общността, а и бизнеса.

Вижте целия филм във видеото.