Националният отбор на България за юноши до 19 години не можа да премине първата квалификационна фаза за класиране на европейското първенство в Естония през 2012 година.

В последния си мач от група 2, мачовете, от която се провеждаха в Пловдив, младите "лъвове" загубиха от лидера Босна и Херцеговина с 1:2 на стадион "Христо Ботев".

Срещата започна зле за българския тим и още в 5-ата минута след удар на Шившич и рикошет от наш защитник резултатът стана 0:1.

"Трикольорите" обаче бързо се върнаха в мача и в 17-ата минута футболистът на Ботев Тодор Неделев, след като овладя топката на границата на наказателното поле, успя да финтира отбраната на съперника и с хубав удар да вкара за 1:1.

Въпреки това България се нуждаеше от победен гол и в неговото търсене, в 78-ата минута при контраатака на босненците, тимът ни получи попадение в своята врата. Влезлите като резерви Хаджич и Рахманович осъществиха добра комбинация, при която последният на празна врата вкара 1:2, което остана и крайния резултат в мача. България завърши мач с човек по-малко, след като в добавеното време капитанът Симеон Славчев спря откъсващ се противников играч и получи директен червен картон.

В същото време на "Лаута" се игра другият мач от групата, който не бе с благоприятен за нас резултат и в който Ейре победи Русия с 3:0.

Руснаците поведоха в резултата с гол на Джалилов в 23-ата минута, но в началото на първото полувреме ирландците направиха бърз обрат. В 63-ата мин. смяната Пол Джордж изравни, а три по-късно Джордж Смит даде аванс на Ейре.

В 77-ата минута Русия остана с девет души, след като червени картони получиха Манюков и Кутин, а в 80-ата Ейре оформи своя успех с 3:1 чрез Форд.

Така в крайното класиране Босна и Херцеговина завърши с 9 точки, следван от Ейре с 6, България с 3 и Русия с 0.

За втората фаза от квалификациите, където отборите отново ще бъдат разпределени в групи , се класират първите два отбора плюс най-добрият трети с най-много спечелени точки от мачовете си срещу първите два отбора в групата си. Това вече няма как да е България. Въпреки че в повечето групи мачовете още не са започнали, в група 12 завършилият на 3-то място Албания е с по-добри показатели.

Съставът на България: Димитър Евтимов, Христо Попадийн (73-Божидар Васев), Борислав Бисеров, Антон Недялков, Тодор Гочев, Симеон Славчев, Ивайло Чочев, Тодор Неделев, Румен Руменов (71-Раиф Мурадов), Николай Ботев (46-Живко Петков), Мартин Кожухаров