България победи Япония с 2:0 и напълно изненада специалисти и фенове в първата среща от турнира "Кирин Къп 2013". Точни за нашите бяха Станислав Манолев в 3-ата минута и капитанът на домакините Хасебе, който си отбеляза автогол в 70-ата минута.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мачът на "Тойота Стейдиъм" бе изгледан и от най-известния българин в Страната на изгряващото слънце Калоян Махлянов. Котоошу бе заел място в ложите на препълненото съоръжение, като бе аплодиран горещо от местните фенове.

Следващият мач на нашите е във вторник, 4 юни, срещу Казахстан в Алмати.

Началото на срещата бе отлично за нашите и Манолев изненада домакините още в 3-ата минута. Защитникът стреля фалцово от фаул, вратарят Кавашима не се намеси добре и изби топката във вратата си - 1:0 за България.

Попадението хвана японците неподготвени и те натиснаха сериозно в търсене на изравнителен гол. Нашите обаче действаха отлично в защита и организирано се справяха с всяка една опасност.

Нещо повече - в 21-ата минута Минев стреля страхотно отляво, топката влизаше точно под напречната греда, но Кавашима изкупи вината си при гола и изби със сетни сили в корнер.

Десет минути по-късно и нашият вратар Владо Стоянов се намеси отлично, спасявайки акробатично удар на Кагава. Две по-късно пък Радослав Димитров блокира изстрел на Кагава, който се бе измъкнал непокрит отдясно.

В 37-ата минута Илия Миланов бе контузен при наглед безобидна ситуация в центъра на терена. Травмата обаче се оказа сериозна и три минути по-късно той бе заменен, като на негово място се появи Александров.

В последните секунди на първото полувреме България можеше да поведе и с 2:0 - след центриране от корнер отляво включилият се в атака Иван Иванов засече с глава, но не успя да намери добре топката и стреля в аут.

След почивката натискът на Япония продължи, като Алберто Дзакерони заложи на още по-атакуваща схема, пускайки в игра Хавенаар и Нагатомо. Любо Пенев извади Спас Делев, Гаджев и Ивелин Попов, като на техните места влязоха Мицански, Златински и Георги Миланов.

Противно на логиката обаче гол отново падна във вратата на японците - в 70-ата минута Златински центрира от фаул отдясно, а капитанът на домакините Хасебе засече топката в собствената си врата.

И вторият гол не отказа "самураите". В 74-ата минута Хавенаар стреля с глава, но топката "облиза" напречната греда на българската врата. Три по-късно пък Ендо стреля от фаул опасно, но отново неточно.

В заключителните минути отново Хавенаар не успя да се разпише с глава, а гол на Нагатомо бе отменен заради засада.

Япония - България 0:2
0:1 Манолев (3)
0:2 Хасебе (70-автогол)

Япония: Кавашима, Комано (46-Йошида), Коно, Курихара, Учида (46-Сакаи), Йошида (46-Кийотаке), Ендо, Хасебе (80-Хосогай), Маеда (46-Хавенаар), Инуи (69-Нагатомо), Кагава

България: Стоянов, Манолев (79-Христов), Й. Минев, Р. Димитров, Иванов, И. Миланов (40-Александров), Гаджев (56-Златински), Дяков, Илиев (69-Велев), Попов (65-Г. Миланов), Делев (60-Мицански)