България победи Словения с 2:0 и приключи с победа в квалификациите за Европейското първенство през следващата година. Въпреки победата нашите ще пропуснат шампионата на Стария континент. Момчетата на Димитър Пенев стигнаха до успеха на стадион Петрол Арена в Целие с попадения през последните десет минути. Благо Георгиев и Бербатов се разписаха за честта на нашите, а словенците играха 46 минути с човек по-малко, след като Йокич получи червен картон за фаул срещу Йовов в края на първата част.

Срещата започна равностойно, а амтосферните условия неблагоприятни за футбол, поради силния вятър. В 3-ата минута домакините изпълниха пряк свобеден удар, но шутът на Бирса от 22 метра излезе в аут. Три минути по-късно опасна контраатака на нашите завърши с неточно подаване на Мартин Петров, който не намери добре Велизар Димитров. Малко по-късно след удар от фаул на Благо Георгиев и опасен рикошет, Ханданович се намеси отлично и спаси на голлинията. В 27-ата минута домакините пропуснаха най-чистото си положение - при една висока топка Иванков се намеси неубедително и кълбото попадна в Лаврич, чийто удар мина над напречната греда.

В самия край на първото полувреме Христо Йовов се откъсна сам срещу вратаря Ханданович, а бранителят Йокич го спъна отзад. Съдията Хауърд Уеб не се поколеба и показа червен картон на защитника. При изпълнението на фаула Мартин Петров стреля във вратаря и така двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 0:0.

На полувремето Димитър Пенев пусна в игра Телкийски и Данчо Тодоров на местата на Стилиян Петров и Живко Миланов. Това подсказа ясните намерения на българския тим да търси победата с всички сили. В 47-ата минута Йовов стреля опасно, но без резултат, а малко по-късно ""Тунчев от чиста позиция не успя да преодолее Ханданович. В следващите минути натискът на нашите бе неутрализиран от словенците. Заслуга за това имаше и наставника на домакините Матиаш Кек, който пусна в игра Илич на мястото на нападателя Бирса. В 62-ата минута Данчо Тодоров проби отдясно, но подаването му към Благо Георгиев бе пресечно от Брецко. Осем минути по-късно отново Георгиев се оказа в добра позиция, но стреля слабо и безопасно за словенската врата. Девет минути преди края хаотичният натиск на нашите даде резултат и игралият отлично до този момент Благо Георгиев простреля Ханданович от 25 метра. В следващите минути Велизар Димитров изтърва добро положение. 120 секунди по-късно остра контаатака на България завърши с гол на Димитър Бербатов. Георгиев намери по конец нападателя на Тотнъм и Бербо майсторски елиминира Ханданович и оформи крайното 2:0.

Така нашите приключват кампанията с две поредни победи и трябва да съжаляват за провала в срещите с Албания. Нашите приключват със 7 победи, 4 равенства и 1 загуба, но това се оказа недостатъчно и първенството в Австрия и Швейцария ще мине без България. Това е втори пореден голям футболен форум, без българско участие, след Мондиала в Германия през миналата. Сега остава да се надяваме на добър жребий за квалификациите за световното в ЮАР през 2010 година.

Словения - България 0:2 (0:0)

0:1 Георгиев (81)
0:2 Бербатов (84)

Словения: Ханданович, Йокич, Мьорец, Сезар, Брецко, Злогар, Корен, Стеванович (56-Комац), Кирм, Бирса (49-Илич), Лаврич (64-Новакович)
Селекционер: Матиаш Кек

България: Иванков, Миланов (46-Тодоров), Томашич, Тунчев, Ст.Ангелов, Георгиев, Ст.Петров (46-Телкийски), Йовов (76-Лазаров), В.Димитров, М.Петров, Бербатов
Селекционер: Димитър Пенев