Дербито се игра за първи път от 3 години, през които “Атлетико” се бореше във Втора испанска дивизия. След 11 минути игра съдията отсъди дузпа за “Атлетико” за фаул на Роберто Карлош срещу Хосе Мари. Хави Морено бе точен и откри резултата. Ситуацията за “Реал” стана още по-тежка, след като капитанът на отбора Иван Елгера получи червен картон за грубо влизане в краката на Хави Морено.
Макар и в намален състав, кралският клуб стигна до равенството след гол на Луиш Фиго. В самия край на полувремето “Реал” поведе в резултата от дузпа, която бе реализирана от Фиго.
Португалецът бе един от най- добрите в отбора на Дел Боске, а за фаул срещу него защитникът на “Атлетико” Гарсия Калво получи втори жълт картон и напусна терена.
При числено равенство “Реал” /Мадрид/ имаше възможност да стигне и до трети гол, но този път Луиш Фиго не успя да вкара гол от дузпа. Германският вратар на “Атлетико” Бургос отрази удара на португалеца и запази надеждата за своя тим. Тя се превърна в реалност в даденото от съдията петминутно продължение, когато италианецът Деметрио Албертини отбеляза фамозен гол от пряк свободен удар и оформи равенството 2-2. Така “Реал” /Мадрид/ загуби ценни точки в борбата за титлата и вече изостава на 3 от лидера “Реал Сосиедат”.