Президентът на Берое Николай Банев даде специално интервю за "тема спорт", в което говори за бъдещите си планове свързани с клуба.

- Господин Банев, съществува ли възможност за сътрудничество между вас и Васил Божков в управлението на Берое?
- Ние сме приятели от дълги години. Ако той има намерения да продължи да се занимава с футбол, добре дошъл. Познаваме се отлично. Той е коректен бизнесмен, а аз съм коректен спортен партньор. Но аз мога да предоставя, и то само на изключително сериозен инвеститор, до 50 процента от капитала. И това е нормално. Практически по света няма такова чудо, един човек да издържа отбор, който иска да играе роля в европейския футбол. Дори Абрамович да вземете, ще видите, че не харчи пари само от собствения джоб. Иначе “АКБ Форес” е една от най-големите икономически структури, така че няма проблем да издържаме отбор. Имаме доста фондации, различни сдружения с нестопанска цел. Футболът е само една от териториите, в които влагаме пари.

- И все пак назначихте един от доверените хора на Васил Божков – Атанас Караиванов...
- С Наско се познаваме доста преди той да се запознае с Божков. Контактите ни датират от преди ерата “Божков” в ЦСКА. Концернът ни апропо е от 12 холдинга със 120 компании и заслужава да има отдел “Маркетинг, реклама и връзки с обществеността”.

- Какви инвестиции планирате, ако кметът на Стара Загора ви даде зелена светлина?
- Проблемът не е само в него, а в отношението на всички власти в Стара Загора. Да не говорим, че той е и в част от феновете. На мач има по 7-8 хиляди души, а се продават по две хиляди билета. Ако истинските привърженици демонстрират, че обичат отбора, не е лошо да влагат в него. И то не много, може би нещо елементарно – по едно евро например. Иначе само големи лозунги и подобно отношение ми се струва смешно.

- Чакате ли помощ за инфраструктурата на проекта “Берое”?
- Ако Стара Загора не иска да помогне с публичната си собственост, ние имаме достатъчно възможности и сами да си построим стадион. Няма да се моля никому, най-малко на управата в града.

- Очаквате ли скоро общината да увеличи участието си в клуба, а намиращият се до стадиона “Арт комплекс” да мине към активите на Берое?
- Те четири години не искат да ни предоставят тренировъчното игрище, за да инвестираме и да направим добри условия за школата, а камо ли да ни дадат комплекса. Тази тема ми омръзна и даже нямам намерение повече да разговарям с властите в Стара Загора, защото обещанията са едно, а реалностите – друго.

- Наясно ли е Едуард Ераносян с ограниченията на бюджета за селекция и има ли въобще такива?
- Ще бъда честен, такива няма. Напълно вярвам в Едуард, защото той ми доказва непрестанно, че е разумен човек. Каквото пожелае, ще опитаме да изпълним. Ще ви призная нещо, предложиха ни германски национал с два мача в Бундестима, който да дойде до края на сезона и то за неголямата сума от 10 хиляди евро. Едо обаче ми каза: “Кога ще го гледам, кога ще му остане време да играе, тези 10 хиляди евро можем да ги дадем за нещо друго.” Това може да не е толкова важен факт, но само по себе си показва разумността на Едуард.

- Таите ли надежди за УЕФА покрай полуфинала за купата с Литекс?
- До определена степен Берое има психологическо предимство, защото ще играе по-освободено. В такъв мач фаворитът не винаги е победител. Може и да ни се усмихне шанс да играем в Европа.

НАЙДЕН ТОДОРОВ, "Тема спорт"

НАЙДЕН ТОДОРОВ, "Тема спорт"