Бившият треньор на националния отбор по футбол Пламен Марков даде интервю за предаването "Зона Спорт", в което коментира ситуацията в селекцията ни след загубата от Армения в предпоследния мач на квалификациите за световното първенство през 2014 г. Марков за пореден път се обяви за промени в Българския футболен съюз.
"При всички случаи една загуба не може да бъде удовлетворяваща, още повече, когато тя е много важна за отиването на бараж. Аз не съм изключение от всички българи, които искаха отборът да победи и безапелационно да завоюва второто място. Що се отнася до начина на игра мисля, че отборът показа много висок дух, макар оставайки с играч по-малко. Успяха да атакуват и да създават голови положения, две от които, според мен, 100-процентови. Видя се, че за последните две години отборът наистина израсна и най-вече в това да се раздава до последния момент, до хъса и желанието, с което тези футболисти играят.
Реално ли е наистина да мислим за класиране на голямо първенство?
Много пъти съм заявявал, че българският футбол не е конкурентен на европейско и световно ниво и ако ние искаме да бъдем наистина конкурентни поне на средно европейско ниво, ние трябва да обърнем внимание на децата, колкото и тривиално да звучи.
В България се разчита на купуване на една огромна група чужденци, които нямат кой знае какъв принос за издигане на българския футбол. Това, което прави Лудогорец е нещо много хубаво и поздравления за всички в този клуб, но би било много по-хубаво, ако тези успехи се постигат с девет българи и двама чужденци в състава.
Как ще коментирате случващото се в Левски и ЦСКА?
Не са запалянковците и феновете, които трябва да управляват един клуб. Те са привърженици, които трябва да подкрепят отбора си и по-скоро трябва да помагат в трудни моменти, а не с поведението и държанието си да нажежават още повече обстановката, така че да ставаме за смях в целия световен обмен.
Как ще прогнозирате дербито ЦСКА – Левски другата седмица?
Никога не може да се прогнозира кой ще бъде фаворит, тъй като историята показва, че когато единият отбор е в по-добро състояние, не винаги той печели. Независимо от проблемите в двата клуба, шансовете за успех са равни.
На фона на положителното в националния отбор актуална ли още темата за опозицията във футболния съюз и има ли изобщо такава опозиция.
Аз съм един от хората, които може би най-рано започна атаката срещу Българския футболен съюз и тя е на принципна основа, защото не може толкова години да се ръководи футбола и да се правят, ако изобщо се правят, някакви много малки промени, за да може нашият футбол да потръгне и да промени нивото си, на което се намира. Трябваше много дълго време на това ръководство, за да намали отборите в първенството. Нещо, което отдавна е повдигнато като въпрос, а според мен отборите трябва да бъдат още по-малко като брой. Лично аз считам, че трябва да бъде намален и броят на чужденците. Без да влизаме в разрез с европейските норми, но по-скоро броят на състезателите на терена трябва да бъде намален и това вероятно ще накара и самите президенти да преосмислят идеята колко чужденци да купуват. Трябва да има промени и по отношение на съдийството.
При всички случаи трябва да има такива стъпки, иначе запазваме статуквото. Въпросът е дали клубовете ще приемат една евентуална опозиция, която ще се бори за тези промени.
Истината е, че българският футбол с това ръководство, не направи никакви добри резултати, които да удовлетворяват любителите на футбола в България. Трябва да се пристъпи към промени и там.
Аз лично не възприемам като положителен начинът на ръководство на българския футбол, като цяло. Виждаме в последно време някакви частични и индивидуални прояви, и заинтересованост от страна на Борислав Михайлов, но мисля, че това е крайно недостатъчно. Видяхме и решението на съда, което бе много крайно спрямо това ръководство и считам, че само това би трябвало да провокира замисъл в ръководството и то да си замине, тъй като в последните години не е било легитимно. Това е достатъчно голям гаф, за да се разбере, че по този начин не може да се продължава.