Константин Папазов – Тити бе избран за селекционер на мъжкия национален отбор по баскетбол на 9 февруари, като има нелеката задача да води състава в допълнителната квалификация за Евробаскет 2007.

Той е избиран на два пъти за треньор на годината (2000, 2001) и по-рано бе начело на националите в периода 2001 – 2003 година, а през 2005 година води и дамския представителен тим на страната. До пролетта на миналата година Константин Папазов бе начело на шампиона Лукойл Академик, след което специализира в организациите на Сан Антонио Спърс и Маями Хийт от НБА, а понастоящем и в европейските грандове Панатинайкос и Макаби (Тел Авив). По повод ангажиментите, свързани с новата длъжност, Константин Папазов бе любезен да отговори на въпросите на репортер на Sportal.bg:

- Когато кандидатствахте за национален селекционер, една от опорните точки във Вашата концепция бе подмладяването на състава. В крайна сметка заради наложения Ви от Федерацията тримесечен договор едва ли ще може да се направи нещо радикално в тази насока. Все пак какво може да се постигне за промяна облика на тима чрез привличането на нови лица?

- Безспорен факт е, че в последно време израстват доста млади играчи и действително моята идея беше именно такава. На този етап обаче имаме ясно поставени цели и ни предстои много тежка квалификация, в която ще играят тези, които най-много заслужават. Не казвам, че младите няма да го постигнат. Напротив. Възможно е, стига да се преборят за по-сериозно присъствие в рамките на тренировъчния процес. При всички положения за следващия цикъл ще бъде необходимо доста от по-младите състезатели да имат по-сериозно присъствие в отбора.

- През годините редица Ваши действия, като треньор, бяха определяни като нестандартни, но всъщност ако мислим малко по-прагматично, сте може би най-иновативният български специалист за последните 10 години. С какво мислите от тактическа гледна точка да изненадате нашите противници по време на допълнителните квалификации?

""- Ще се стремим да изненадаме съперника във всяко едно отношение, включително и тактическо. На този етап не мога да дам конкретен отговор на този въпрос, защото трябва да се запозная детайлно с играта на съперниците, за да може да търсим слабите им страни.

- Недвусмислено заявихте преди няколко дни, че държите на привличането на Ламонт Джоунс в националния отбор. От години наред плеймейкърът, заедно с Тодор Стойков, са безспорните лидери на Лукойл Академик. Може ли да се твърди, че по отношение на лидерството националният тим ще изглежда по съвсем различен начин на фона на есента?

- Вече казах, че всеки от набелязаните чужденци, на които може да се осигури гражданство, е добре дошъл в националния отбор. Факт е, че съм работил с Ламонт. Той е един много добър играч, който в качеството си на плеймейкър е най-подходящ от чужденците на този пост.

- Според Вас ще могат ли да бъдат заличени различията между двамата по време на квалификациите?

- Не мисля, че има конфликт между Ламонт Джоунс и Тодор Стойков. За мен обаче е повече от ясно, че в момента лидер на този отбор във всяко едно отношение е Тодор Стойков. По никакъв начин не виждам различия между тях. Единственото, което знам, е, че тази тема ще я разискваме когато е налице българският паспорт на Ламонт. На този етап обаче нямаме нито един чужеденец в състава и всичко това са само хипотези.

- Известен сте като един от спортните деятели, който има рядкото качество да надъхва своите състезатели да се раздадат напълно на терена. Психологическият проблем или по-точно този с „настройката” се сочеше като една от причините за неубедителното представяне на националите по време на предишните квалификации. Мислите ли, че с Вашето ангажиране начело на националния отбор този проблем ще отпадне автоматично?

- При всички случаи мисля, че има известни резерви по отношение на нагласата, не толкова на настройката на играчите. Смятам, че ако в тази насока работим качествено ще има сериозен ефект.

- Има ли вероятност да бъдат привикани в разширения състав на националния отбор някой от колежаните в САЩ?

""- На мнение съм, че от играещите в момента в Колежите в САЩ единствено Никола Трайков, е с добри показатели. Той обаче се подвизава на позицията "атакуващ гард" – "2" или "3", т.е. там където сме най-силни в лицето на Тодор Стойков и Филип Виденов. Или по-точно там, където отборът е най-стабилен, така че в неговия случай определено не мога да рискувам да правя някакви експерименти при положение, че имам на разположение тези играчи.

- На официалната пресконференция по повод Вашето назначаване се споменаха имената на редица състезатели, които могат да попаднат отново или за първи път в състава. Сред тях бяха Александър Груев, Пламен Алексиев, Симеон Найденов, Людмил Хаджисотиров. Можем ли да разчитаме, че ще се обърне внимание и на Мануел Марков и Симеон Ценов, които правят много силен сезон за Дунав и израсналия неимоверно през последните две години Златин Георгиев от Левски?

- Определено ще наблюдавам доста играчи. От всички изредени във въпроса състезатели вече споменах, че Александър Груев е заслужил най-много своята покана и се надявам да продължи със силната си игра. Всички останали обаче имат уникалния малшанс, както и в случая с Никола Трайков, да играят на позиция „2” или „3”, където ние имаме явно превъзходство и имаме две фигури, които не подлежат на коментар.

- Доколко е реално ядрото на юношеския ни национален отбор от 1998 година в бъдеще да се превърне в основа на мъжкия тим по примера на Испания?

- Мисля, че с изключение на Филип Виденов никой от отборът набор`80 не успя да направи сериозна кариера за разлика от играчите на Испания, които в този смисъл неслучайно станаха и Световни шампиони.

- Позиция "1" е възприемана като една от най-проблематичните, но не по-добро е положението с центровете. В случай, че не се реализират плановете за привличането на чуждестранен играч, който да получи български паспорт, засега са ясни само Тенчо Банев и Николай Върбанов. Съществува ли вариант и тримата състезатели на тази позиция да бъдат отново българи?

- Факт, е че позицията на плеймейкъра е доста проблематична позиция. Положението с центровете също не е цветущо. Не знам защо не споменавате най-стабилния играч на тази позиция в момента - Стефан Георгиев? Не мисля, че на този етап Тенчо Банев и Николай Върбанов превъзхождат в изявите си Стефан Георгиев. Имаме и Бойко Младенов, така че се надявам, че ще се справим. В края на краищата ние имаме определен потенциал, с който разполагаме и трябва да работим с него.

- От пролетта на миналата година не сте водили мачове, но за сметка на това изкарахте специализации в САЩ, предстои Ви подобен период в гръцкия гранд Панатинайкос, а понастоящем специализирате в Макаби (Тел Авив). От тактическа гледна точка какво бихте могли да привнесете към играта на българския отбор от наблюдаваното и изследваното в САЩ и Израел?

""- При всички случаи отсъствието ми от терена би трябвало да се отрази в негативна посока. От друга страна това, че бях в Америка, Тел Авив и Атина ми даде възможност да видя доста интересни неща. Доколко ще успея да ги приложа обаче ще покаже времето.

- През последните години топклубовете в Евролигата подобриха значително организацията си и я доближиха максимално до нивото в НБА. Все пак какви са според Вас приликите и разликите в това отношение между големите европейски отбори и тези в професионалната Лига на САЩ?

-  Факт е, че всичко опира до серизно финансиране. Клубовете в Евролигата е нормално да се стараят да имат добра организация. Не знам каква точно е приликата, но има голяма разлика в начина на игра. Европейските отбори играят по доста различен начин от тези в НБА. Клубовете отвъд Океана правят сериозен бизнес, докато европейските тимове се стремят да търсят предимно успеха в отделните мачове и шампионати.

-  Нивото на Евролигата се покачва с всеки изминал сезон, като това до известна степен влияе положително и на турнира за Купа УЛЕБ. Все пак Вашата сравнителна оценка между моментното състоянието на европейския баскетбол и този в САЩ?

-  Мисля, че все по-често нивото на европейския баскетбол достига това в НБА. Отборите, които са от по-долната част на класирането по дивизии и конференции в Лигата според мен отстъпват на силните европейски отбори.

-  Как възприемате идеята на Комисаря Дейвид Стърн за приобщаването до 10 години на поне 5 европейски гранда към НБА? Би ли могла да бъде реализирана на фона на развитието на световния баскетбол през последните години?

""-  За мен е нормално Дейвид Стърн да търси приобщаване, защото цялостната стратегия на НБА е този бизнесмодел, наложен от Лигата да се развива. На този етап обаче приобщаване на тимове от Европа към НБА изглежда невъзможно, имайки предвид големите разстояния.

-  Как гледате на навлязлата в разгара си интернационализация на НБА?

-  Всичко в НБА е бизнес и стратегия, като посоченият процес не е изключение. Простият пример  в това отношение е, че заради Яо Минг и тримата турски баскетболисти, които играят в НБА, се печелят милиони от телевизионни права.

- Според Вас полезни ли са засилените контакти между Евролигата и НБА?

- Безспорно е, че по-сериозното засилване на взаимоотношенията между Евролигата и НБА би било добре за баскетбола като цяло.

- Оценката Ви за представянето на Вашия любим Панатинайкос в Евролигата през този сезон и шансовете да вдигне европейската титла на 6 май в Атина?

- Мисля, че в момента Панатинайкос е най-добрият европейски отбор. Те са лидерите заедно с ЦСКА (Москва). Истински се надявам да успеят да спечелят титлата, тъй като все пак домакинството е важен фактор, но това трябва да стане "стъпка по стъпка". Пред тях има много нелека задача да спечелят титлата, което е свързано с тежки отговорности. Дано да осъществят тази цел.

- Смятате ли, че в скоро време българин може да попадне в драфта на НБА? Доколко е реален такъв вариант?

- Не съм чак такъв оптимист да вярвам, че българин скоро ще се появи в драфта. Единственият българин, който в момента реално има потенциал да попадне в него е Чавдар Костов. Доколко на практика е реален един такъв вариант ще покаже времето. Имайки предвид изключителното представяне на Чавдар на Европейското първенство за юноши през миналата година, смятам, че това е единственият възможен шанс. Дай Боже да греша и да ме опровергаят младите български баскетболисти, които получат покана да попаднат в драфта.

- Освен показаното по европейските терени какво още е необходимо за по-силното популяризиране на българския баскетбол. Нужна ли ни е по-силна маркетингова концепция, която да подобри захабеното ни реноме?

""- Безспорно българския баскетбол в момента е атрактивен, независимо от големите успехи на българския волейбол например. На масовата сцена обаче баскетболът е по-продаваем продукт. Смятам, че вече е налице изравняване на силите на няколко отбора. Освен това с появата на "Коен Груп" хегемонията, която имаше Лукойл, вече може донякъде да бъде оспорвана от страна на ЦСКА, имайки предвид най-вече амбициите на този клуб. Още повече не трябва да се пропуска израстването на отбора на Балкан и изравнените възможности на отборите между 3-о и 6-о място, което безспорно доведе до повишаване на зрителския интерес. Нормално е обаче да се търсят още спонсори и колкото повече играта успее да се развива от маркетингова гледна точка, толкова по-добре, защото това ще бъдат реални пари и приходи за българския баскетбол.

РАЧО КОЛЕВ

снимки: Sportal.bg. Sportni.bg