Съставът на Сърбия и Черна гора спечели Европейското първенство за младежи, което се проведе в турския град Измир, след като победи домакина Турция с 64:58. Това е първи трофей за "Плавите" в тази възрастова група от 1988 година.

Тадия Драгичевич реализира наказателен удар 15 секунди преди края, с което даде преднина на тима на Сърбия и Черна гора, а Никола Петкович оформи с атрактивна забивка крайния резултат.

Сръбският тим взе бронз на предишния шампионат през 2005 година в Бърно (Чешка Република), което бе и първото класиране в тройката, след като спечели златните медали през 1998 година в Трапани, Италия.

Драгичевич и Петкович отбелязаха по 18 точки, а Миленко Тепич добави 13 за успеха, а Борис Бакич добави 6 точки, 7 борби и 7 асистенции.

Ерсан Илясова бе най-резулататен с 21 точки и 6 борби, а Ченк Акийол добави 13 точки при загубата на турците. Един от най-големите проблеми за състава на домакините в тази среща бе слабата стрелба на тима от линията на наказателния удар – едва 9 от 20 опита.

Сърбите поведоха през първата четвърт с 20:16, а Иван Мараш започна с тройка втората част, в която "Плавите" дръпнаха с 31:20, но съставът на Турция успя да намали на 33:28 в края на полувремето.

В началото на втората половина от двубоя сърбите поведоха с 38:30, а Акийол и Илясова реализираха общо 15 точки за серията от 15-4 за 45:42, а в края на третата четвърт направи 45:45.

Впоследствие Илясова наниза две точки за 55:53 за Сърбия и Черна гора, а Тепич реализира три поредни коша, с което доведе на резултата до 61:58, 46 секунди преди края. 15 секунди преди сирената Драгичевич вкара два наказателни удара, а след пропуска от тройката на Илясова Петкович се разправи окончателно с турския отбор с атрактивна забивка в последната секунда за финалното 64:58.