Лукойл Академик спечели за трета поредна година турнира за купата на България. Шампионите победиха с 84:73 Левски на финала във Варна.

Ето какво казаха двамата треньори след мача:

Сашо Везенков (Лукойл Академик): Не знам какво
накара господин Златев да повярва в моите треньорски
възможности. Благодаря му. Това беше за мен голяма изненада и съвсем ново предизвикателство. Няма нужда да се крещи и вика на играчите. Ние имаме най-добрия отбор. Показахме го не за сетен път. Когато селекцията е добра и се работи добре, тогава няма притеснения. Не е много различно да спечелиш от треньорската скамейка, защото и като директор ти си съпричастен и част от
този отбор. Бях упрекван много пъти, че аз съм правил селекцията и отбора.

Е, тогава защо да не съм треньор. Тук е мястото да благодаря на първия ми помощник. Да кажа, че основата работа я свърши той. Беше ни трудно, защото както във всеки финал ние влязохме малко трудно в мача. Левски се беше постарал, играеше добра защита. Не знам какво накара колегата Папазов да играе зона срещу такъв отбор. Това ни донесе и успех. Брандън Хийт е критикуван и е MVP в последните два шампионата. Той е част от нашия отбор, ние му вярваме и той го показа. Но аз вярвам на всички. Това е отборът на Лукойл, на компанията, и аз не ги деля
на националности. Плащаме доста добре и не плащаме премии. С моята премия ще почерпя тази вечер.

Константин Папазов (Левски): Трябва да пишем факс
до ФИБА, ако може да играем 25 минути. Не става, имаме 52 минути без кош. Трима играчи имаме в отбора, които за 52 минути престой на терена нямат нито една точка. Безкрайно съжалявам, че след изключително себераздаване, страхотна проява на характер от Николай Върбанов - 15 борби и 16 точки, абсолютно, тотално
неутрализира най-добрия играч според мен - Даръл Уоткинс. Дълги периоди Лукойл Академик имаше проблеми с нашата защита, и когато ние трябваше да използваме да натрупаме преднина и тази преднина
да плати тези тройки във времето, ние се уплашихме отново да имаме по-комфортна преднина.

Ясно е, че в един момент съперникът ще се нагоди. Ние бяхме предприели този риск. Отборът на Лукойл Академик не може да се надиграва на баскетбол. Тотално обезличаване на Харитопулос и Уоткинс, които са доминантни играчи в отбора на Лукойл, особено в този турнир. Това изискваше да рискуваме периферията, когато нямаха добра успеваемост и нямаха много отворени шутове през първото полувреме. Ние бяхме този отбор, който контролира мача. Имахме нови пет минути добри,
за да дойде серията от 14:2 когато Брандън Хийт отбеляза четири поредни тройки. И за едно полувреме стана най-добър играч.

Те вкараха четири тройки в рамките на четири поредни
нападения. Те не са плод на техни добри отигравания. Тези тройки не са тяхна заслуга, а са наши грешки. Пак казвам - при тази отлична игра на Николай Върбанов, ние нямаме право да загубим по този начин. Ще продължим, ще работим. Когато си пропилял възможността да контолираш мача и отборът на Лукойл да бъде под
напрежение, нормално е в един момент да рухнеш. Не оправдавам отбора и себе си. Явно, че се борихме, но не достатъчно.