САЩ и Турция ще спорят за шампионската титла на Световното първенство по баскетбол за мъже. На полуфиналите американците сразиха Литва с 15 точки разлика - 89:74 точки, а домакините надделяха трудно над Сърбия с 1 точка - 83:82 в крайно драматичен мач.

Американците превъзхождаха изцяло своя съперник, като преднината им не слизаше под 10 точки. Над всички бе Кевин Дюрант, който наниза 38 точка. Само в в първата четвърт, която приключи при резултат 23:12, Дюрант реализира 17 точки! Ламар Одом и Ръсел Уестбрук добавиха съответно 13 и 12 точки за успеха на САЩ. За Литва най-резултатен бе Робертас Явтокас с 15 точки.

С кош на 0,5 секунди преди края Турция изтръгна победата над Сърбия. Сърбите водеха през по-голямата част от двубоя, но накрая нямаха късмет и отстъпиха. 4,1 секунди преди края те поведоха с 82:81 точки след чудесна атака. Домакините взеха прекъсване, а след подновяване на играта с топка отстрани Карем Тунчери се откъсна по лявото крило и сам под коша вкара за 83:82.

Хидайет Тюркоглу бе най-резултатен за Турция с 16 точки, а Юмер Онан добари 14 точки. За Сърбия много силно игра Милош Теодосич - 13 точки, 11 асистенции и 6 борби. Иначе Марко Кесел отбеляза 18 точки, а Ненад Кръстич и Душко Стефанович - по 15 точки.