Русия и Македония се класираха за четвъртфиналите на Европейското първенство по баскетбол за мъже, след като записаха нови победи във втората групова фаза.

Руснаците надвиха със 79:60 Финландия, като за тях тази победа беше повече от задължителна и от морална гледна точка, като те я посветиха на загиналите хокеисти в самолетната катастрофа преди два дни.

Македония пък продължи да печели минимално и този път се справи с 67:63 срещу Грузия. В третата среща от програмата Гърция се справи със Словения с 69:60 и взе преднина пред този противник в битката за 3-ото място.

Руснаците излязоха с черни ленти на екипите си, а Андрей Кириленко беше най-резултатен от балансираната им атака, завършвайки срещата с 14 точки. Алексей Швед вкара 12, а Андрей Воронцевич и Тимофей Мозгов добавиха по 11.

"Това е една много емоционална вечер за нас, защото ние няма как да се отърсим толкова бързо от трагедията, която сполетя Русия. Посвещаваме победата на всички, които загинаха по този нелеп начин. Болката е голяма и вероятно много дълго време няма да отшуми", заяви след срещата  центърът Семьон Антонов.

Македония също спечели в паметен ден, но той беше с доста по-приятен привкус. Победата им над Грузия и класирането за четвъртфиналите украси празниците по повод 20-ата годишнина от обявяването на независимостта на страната.

Нов невероятен мач направи Лестър Бо Маккейлъб, който този път завърши с 27 точки, включително и победния кош. Той заяви след мача, че се чувства истински македонец и във всеки мач се раздава до край. Маккейлъб е роден в Ню Орлиънс, никога не е играл в македонски отбор, но прави впечатление с представянето си за Партизан (Белград) от съседната Сърбия. Грузинците пък играха без звездата си и състезател на Атланта Хоукс Заза Пачулия.

Гърция вече има баланс 2-1, след като успя да се справи със Словения с 69:60. Николаос Зисис вкара 19 точки, включително и две тройки в последните минути на срещата. Антониос Фотис също вкара едва тройка в последната четвърт, която даде преднина от 7 точки за Гърция. В същото време словенците пропуснаха три поредни наказателни удара и нямаше как да поддържат минимална разлика.