Женският национален отбор на България победи Швейцария със 73:65 (16:10, 19:8, 18:21, 20:26) точки в третия кръг на група "В" на предварителните квалификации за Европейското първенство по баскетбол през 2015-а година.

Възпитаничките на Георги Божков се класираха за полуфиналите, след като спечелиха групата с две победи. Отборът завърши четвърти по коефициент между първите отбори в групите и ще срещне първият поставен Полша. Другата полуфинална двойка е Израел - Гърция.

Полуфиналите ще се играят на разменено гостуване на 15 и 18 юни. Първият мач на българките е на 15-и като домакин, а във втория те ще гостуват в Полша.

Българският тим изигра страхотно първото полувреме, след което водеше със 17 точки - 35:18. В началото на третата четвърт националните увеличиха аванса си на 23 точки - 41:18, след като направиха серия от 6:0. След това имаше известно отпускаме в българския отбор, което позволи на гостенките да намалят пасива си, но до обрат не се стигна.

Силен мач за България изигра Милена Томова, която завърши с 27 точки и 6 борби, а 19 точки добави Даниела Петева. За Швейцария Каролин Тюрин реализира 26 точки, а по 12 точки вкараха Мариел Жиру и Алексия Рол.

"Контролирахме изцяло мача. Победата е много важна. Два мача - две победи, няма как да не съм доволен. Виждаме един по-различен отбор, по-различна атмосфера, има много млади състезателки. Иска ми се повече да повишаваме класата. Мен ми се иска винаги повече", каза след двубоя националния селекционер Георги Божков.

Състав на България: Милена Томова 27, Екатерина Димитрова 5, Радостина Димитрова 2, Даниела Петева 19, Стефка Митева 4 (Христина Иванова 7, Евелина Гунева 7, Ралица Нанева 0, Димана Георгиева 2).