Лукойл Академик победи като домакин Левски с 86:81 (16:10, 19:21, 23:21, 28:29) точки и спечели 11-а поредна титла в Националната баскетболна лига. "Студентите" спечелиха серията с 3:2 победи, а за тях това беше 12-и пореден финал.

Шампионската титла за Лукойл Академик е общо 23-та в историята на клуба.

Сред официалните лица в залата в Правец бе и бившият министър на спорта Петър Стойчев.

Снимка: Илиян Телкеджиев, lap.bg

Левски започна мача със серия от 4:0, но домакините отговориха със 7 безответни точки. След това шампионите поведоха с 15:8, а след 10 минути имаха аванс от 6 точки - 16:10.

Във втората четвърт играта бе равностойна. Играчите на Левски изравниха 21:21 и този резултат се запази повече от две минути, след като двата тима не успяха да си отбележат кош. 49 секунди преди сирената отново имаше равенство - 31:31, но след това Попович реализира кош, а Веселин Веселинов добави два успешни наказателни удара за 35:31.

Домакините поведоха с 51:42 в третата четвърт, но "сините" отговориха със серия от 8:0. До края на частта "студентите" водеха в резултата и имаха аванс от 6 точки - 58:52 преди финалните 10 минути.

Разликата в полза на тима на Сашо Везенков се запази преди последните пет минути и неговите възпитаниците поведоха с 68:60. Последваха две тройки за Левски реализирани от Чавдар Костов и Марко Маринов и "сините" изоставаха само с 2 точки - 66:68 четири минути преди края.

Маринович вкара втора тройка за 71:73 за Левски минута по-късно, а 2:13 преди сирената имаше равенство - 75:75. Последваха два фаула за Аврамов, но с кош на Костов "сините" изравниха - 77:77.

След това Хийт реализира кош и фаул, а за Пантич бе точен и 69 секунди преди края Левски губеше с точка - 79:80. Последва кош на Аврамов, две точки за Костов и забивка на Тенчо Банев. 10 секунди преди сираната при 84:81 за Лукойл Масамба бе фаулиран и вкара двата наказателни удара за крайното 86:81. Най-полезни за победителите бяха Брендън Хийт с 18 точки, Дарил Уоткинс със 17 точки, Веселин Веселинов с 13 точки и Божидар Аврамов с 12 точки.

За Левски се отличиха Младен Пантич и Марко Маринович с по 15 точки, а 13 точки добави Чавдар Костов.

Снимка: Любомир Асенов, lap.bg

Двубоят започна с напрежение извън залата. Фенове на "сините" нападнаха полицията и счупиха стъклата на входната врата на залата в Правец. Причината за реакцията на привържениците са крайно недостатъчните места на съоръжението, което трябваше да приеме очаквания с голям интерес мач. Залата се оказа препълнена и част от агитката на Левски остана навън.

След мача Брендън Хийт се спречка със съперников играч, но до сериозни масови безредици не се стигна.