Шампионът Лукойл Академик надделя драматично над гостуващия Рилски спортист с 86:84 (19:26, 13:23, 26:16, 28:19) и с 3:2 победи в серията се класира за 12-и пореден финал в Национална баскетболна лига за мъже. Възпитаниците на Сашо Везенков преодоляха пасив от 20 точки от средата на втората част, за да триумфират.

Гостите от Самоков започнаха уверено срещата и малко преди края на първата четвърт авансът им достигна до 10 точки при 24:14. Лукойл продължи да играе колебливо и не успя да вкара кош в първите 4:49 минути на втората част, а в това време Рилски наниза 13 безответни точки, за да поведе с 39:19. Гостите се оттеглиха на почивка при 49:32 в своя полза. Със силни минути в края на третата част и серия от 14:4 Лукойл се върна в мача и намали до 56:60.

Рилски спортист обаче направи нова серия от 9 поредни точки и 7 минути преди края водеше уверено със 74:60. По-малко от три минути преди сирената авансът на самоковци изглеждаше солиден при 82:73, но за минута и половина Лукойл успя да изравни при 82:82. 29 секунди преди края Брендън Хийт вкара кош, а десет секунди по-късно той реализира наказателен удар и с 13-ата поредна точка Лукойл поведе с 85:82, което се оказа решаващо.
Божидар Аврамов беше най-резултатен за победителите в мача с 24 точки, а Хийт добави 23 точки и 6 асистенции. Тери Смит завърши с 24 точки за самоковци, а Ранко Миркович
се отличи със 17 точки, 6 борби и 5 асистенции.
В търсене на 11-ата поредна титла Лукойл ще срещне на финала Левски.