Дунав 8806 защити титлата си в женското баскетболно първенство. Русенки победиха в четвъртата среща от финалния плейоф срещу Нефтохимик и спечели серията с 3:1 победи. В днешния двубой възпитаничките на Георги Божков се наложиха категорично над своите съпернички и победиха със 77:49 (15:11, 21:8, 16:12, 25:18).

Домакините доминираха изцяло и заслужено стигнаха до трофея за втори пореден път и трети в историята си. Кристина Сантяго от тима на Дунав получи наградите за най-добър реализатор и най-полезен играч на сезона, а Ашли Гейл от Нефтохимик е номер 1 по спечелени борби под коша.

Баскетболистките от Бургас играха на девети пореден финал, но не успяха да спечелят титлата. Първите 10 минути играта беше равностойна, но след тройка на Радостина Димитрова 24 секунди преди края домакините поведоха с 4 точки - 15:11. Възпитаничките на Георги Божков изиграха страхотна втора четвърт, която спечелиха с 21:8 точки и на почивката имаха убедителна преднина от 17 точки - 36:19. Две минути след началото на третата част след тройка на Цветомира Шаренкапова Дунав поведе с 20 точки - 39:19. Шест минути по-късно отново Шаренкапова бе точна от далечна дистанция и домакините направиха аванса си 22 точки – при 49:27. В последната четвърт баскетболистките от Русе нямаха проблеми, а в последните секунди на двубоя след тройка на Виолина Кочева преднината им достигна 28 точки - 75:47.

За Дунав по 19 точки реализираха Радостина Димитрова и Кристина Сантяго, като американката спечели и 11 борби. Зорница Костова добави 13 точки, а Цветомира Шаренкапова се отличи с 11 точки и 9 борби. За гостите по 14 точки отбелязаха Вийве Кай Ребане и Ашли Гейл (13 борби).

"Бях сигурен, че тази серия независимо как ще завърши и кой ще бъде победител, щеше да има феърплей. Отношенията между двата клуба са много колегиални и коректни, за което се радвам и смятам, че такива те трябва да бъдат между всички клубове.

Радвам се в развитието на някои млади играчи - специално за Цветомира Шаренкапова. Имахме голямо постоянство в играта - днес играхме много добра защита и Нефтохимик нямаха ход.

Двете американки са изключителни професионалистки, много съвестни и коректни", заяви треньорът на шампионките Георги Божков.

От своя страна треньорът на Нефтохимик Петко Маринов каза, че шампионската титла на Дунав е заслужена.

"Тук в Русе става нещо страхотно. Треньорът и ръководството прави много отборът да расте с дни и да побеждава. Съжалявам, че отборът ни не беше достоен противник. Дунав игра много силно и ни обезсърчи много рано", заяви Маринов.