България победи като гост Румъния с 84:68 точки в първия си мач от група "А" на европейските предквалификации за Евробаскет 2015 за мъже. Българите стигнаха до успеха след по-добра игра през второто полувреме.

Асен Великов и Христо Захариев отпаднаха от групата на България. Първоначално се очакваше в първите мачове да не участва Костадин Маршавелски. Той беше в състава, но не влезе в игра.

Националите започнаха добре мача и поведоха със 7:0, но след това позволиха румънците да наваксат пасива си. България взе аванс с 6 точки при 17:11 три минути преди края на частта, но последваха някои грешки и в последната си атака домакините вкараха тройка чрез Брис Кабенгеле за 21:20 след 10 минути игра.

През втората четвърт румънците поведоха с 25:20 и 27:22, но българите на два пъти изравняваха - 29:29 и 34:34. В края на полувремето националите поведоха с 42:38, а почивката дойде при 42:40 в полза на България.

В началото на третата част българите стартираха със серия от 10:2 и поведоха с 52:42. До края те имаха аванс, а след 30 минути преднината им бе 60:51.

Българите продължиха добрата си игра и в последната четвърт. Шест минути преди сирената възпитаниците на Константин Папазов поведоха с 11 точки - 69:58. Минута преди края беше записана и най-голямата преднина в двубоя от 16 точки при 82:66.

За българския тим се отличиха Деян Иванов с 27 точки, Бранко Миркович с 20 точки и Калоян Иванов с 15 точки. За Румъния най-полезни бяха Рареш Мандаке с 18 точки и Адриан Тудор с 10 точки.

На България предстоят две домакинства - на Исландия на 4 август и на Румъния на 10 август. Последната среща на националите в групата е на 13 август като гост на Исландия.

Румъния - България - 68:84 (21:20, 19:22, 11:18, 17:24)

Състав на България: Деян Иванов 27, Иван Лилов 9, Николай Върбанов 2, Бранко Миркович 20, Чавдар Костов 4 (Калоян Иванов 15, Веселин Веселинов 0, Божидар Аврамов 7, Александър Янев 0, Павел Иванов 0, Мартин Дурчев 0)