Олимпийският шампион Аржентина започна с победа кампанията си на Световното първенство по баскетбол в Япония, побеждавайки един от фаворитите на турнира - Франция с 80:70 в мач от група „А”. „Гаучосите” водеха в резултата почти през цялото време, като дистанцията, която поддържаха бе около 5 точки. За французите отсъстваше титулярният плеймейкър Тони Паркър, който ще пропусне шампионата заради счупване на пръст на дясната ръка.

Най-резултатен за южноамериканците бе Ману Джинобили с 25 точки, като той реализира по-голямата част от тях през първите три части. Андрес Носиони добави 18, а центърът Рубен Волковиски наниза 12 за успеха.

Мачът започна при добро темпо като двата отбора демонстрираха точна стрелба и изглеждаха добре сработени.

""/В първите минути изключително силно за Аржентина се представи крилото на Сан Антонио Спърс Фабрисио Оберто. Въпреки това обаче аржентинците направиха серия от 8:0 благодарение най-вече на доброто взаимодействие между Ману Джинобили и Андрес Носиони. Така резултатът в края на първата четвърт вече беше 18:9. Французите успяха обаче да се съвземат и намалиха преднината на противника за крайното 25:23.

С началото на втората четвърт Франция поведе в резултата за 26:25 след добра игра на братята Пиетрус (по-специално Флоран), както и на капитана Борис Диау. Ману Джинобили и Андрес Ноциони обаче отново отговориха с безпогрешни изяви в нападение и така на полувремето Аржентина вече водеше с 44:33.

“Петлите” се хвърлиха здраво след почивката като селекционерът Клод Бержо направи удачна смяна като пусна в игра Яник Боколо на мястото на Емерик Жено. Боколо се отличи с много добри прояви в двете фази и в крайна сметка приключи двубоя с 10 реализирани точки. На практика Франция бе по-добрият отбор в оставащите 24 минути до края на срещата, но все пак не можа да преодолее натрупания дефицит от 11 точки. Волковиски и Носиони бяха най-постоянни за аржентинците, а точна стрелба на Джинобили от зоната за три точки през Тюриаф минута преди края доведе нещата до 76:68 за южноамериканците. Така на практика развоят на срещата бе предрешен.

""/Най-резултатен за французите бе Флоран Пиетрус с 15 точки. С показаната игра срещу Аржентина може да се заключи, че френският национален отбор по баскетбол е в състояние да преодолее отсъствието на Тони Паркър, имайки предвид доброто представяне на Яник Боколо и Жозеф Гоми.

“Това беше много тежък мач срещу един от най-добре стоящите физически тимове на шампионата, но въпреки това успяхме да победим след добра игра в защита и точна стрелба. Все пак играхме срещу тим на Франция, в който отсъстваха техни ключови играчи. Искаше ми се Тони (Паркър) да играе, за да премерим сили с по-силен състав на Франция”, заяви непосредствено след срещата гардът на Аржентина Пепе Санчес.

Селекционерът на Аржентина Серхио Ернандес подчерта, че добрата сработеност между играчите в неговия отбор е била от основно значение за успеха в срещата.

“Тези играчи са заедно от 2002 година и се представиха успешно на два големи международни форума. Те много добре знаят как да си разпределят силите и върху кои мачове да се концентрират”, заяви Ернандес.

След първите мачове от група „А” начело с по 1 победа са тимовете на Либия, Нигерия и Аржентина.