До това решение се стигна по настояване на защитата на Лозано. Според нея Италия не може да съди американския сержант, тъй като той е служил в Ирак в многонационалните сили. Членовете на тези сили, действащи в Ирак, попадат под изключителната юрисдикция на държавите, които са ги изпратили там.

На 4 март 2005 г. Лозано стреля по автомобил на контролно-пропускателен пункт близо до Багдад, в който се намираше италианският таен агент Калипари, който придружаваше към летището освободената от него италианска заложничка в Ирак - журналистката Джулиана Сгрена. Калипари почина, а Сгрена и друг италиански офицер бяха ранени.

Срещу Лозано в Италия бяха предявени обвинения за убийство и два опита за убийство. Самият Лозано винаги е твърдял, че е невинен и е казвал, че не е имал друг избор, освен да стреля по колата.

За САЩ смъртта на Калипари, смятан в Италия за национален герой, е просто трагичен инцидент и нищо повече, отбелязва Франс прес. Италия обаче не прие този извод и отказа да подпише доклад за случилото се на 4 март, изготвен съвместно с американците.

Днешното решение на съда може да бъде обжалвано. Ако съдът днес се беше обявил за компетентен, то Лозано щеше да бъде първият американски войник от многонационалните сили в Ирак, съден от чужд трибунал.