
И въпреки шоковото повишение, енергийните монополи остават недоволни и не е изключено да се върви още нагоре. Цените ще бъдат обявени официално на 26 юни.
С новата цена от 1 юли парното вече няма накъде да поскъпва, предупреди председателят на енергийния регулатор Константин Шушулов. Той изчисли, че ако топлото поскъпне с още пет лева за мегават час, то спрямо нощните тарифи на електричеството домакинствата ще имат много повече сметка да се отоплят не на ТЕЦ, а с климатици и електрически печки. Това обаче ще доведе до режим на тока.
"Само в София топлинната енергия е колкото един път и половина АЕЦ "Козлодуй". Спирането на топлофикации като софийската, означава да не можем да покрием енергийният баланс и ще нанесем изключително тежък удар върху енергийната система", обясни Константин Шушулов.
Комисията ограничи поскъпването на топлото като задължи държавната НЕК да плаща повече, когато купува електричество, произведено от топлоцентралите.
"Това е позволено на комисията във всички страни от Европейския съюз, но значи субсидиране на топлинната енергия за сметка на по-скъп ток", смята Георги Миков, ЧЕЗ България.
За разлика от ТЕЦ-овете и НЕК електроразпределителните дружества в страната ЧЕЗ, ЕVN и Е.ОН обявиха, че от новите цени те нямат никаква сметка, дори ще работят на загуба. Искат с поне още няколко пункта актуализация нагоре и не изключват да потърсят решение в съда.
"Цялото увеличение бива изконсумирано само от производителите и НЕК. Дори ние ще имаме намаление на тарифите за средно напрежение с 35 на сто. Цели 35% намаление", каза Миков.
По думите му така компаниите ще работят на загуба.
Поскъпването на тока, парното и природния газ следващата седмица ще бъде съгласувано и с представители на бизнеса, синдикатите и потребителските организации.