Родителите на деца с хулигански прояви да ходят на специални училища за родители, да плащат глоби до 1000 лева и да възстановяват щетите, причинени от децата им. Това предвижда одобреният на първо четене правителствен законопроект за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Като възпитателни мерки за малолетни от 8 до 14 години и непълнолетни от 14 до 18 години, извършили хулигански прояви, които не се третират като престъпления се предвиждат -мъмрене, задължително извинение на пострадалия, отстраняване на причинените щети със собствен труд, забрана за срещи с определени хора и посещения на определени места. По решение на съда деца, извършили побой или потрошили имущество, могат да бъдат отделяни от родителите си и настанявани в специални домове.
"Нещо като някогашните трудово-възпитателни училища ли?"
Не, тези училища вече ги няма, слава богу, това са интернати от различен характер, не са ТВУ-тата", поясни правосъдният министър Антон Станков.
Законът на МС предвижа родителите на деца с противообществени прояви да посещават неделни училища за родители.
"Какви ще бъдат тези училища - кой ще преподава?"
"Психолози, естествено и социални работници, има такива в общините", каза министър Станков.
"Какви мерки се предвиждат за децата?"
"Възпитателни мерки."
