Това ще стане дори и България да не бъде приета в Евросъюза на 1 януари 2007 г., а по-късно. Двадесет хиляди евро е максималната сума, която ще ни плаща Фондът за гарантиране на влоговете в банките в случай, че избраният от нас трезор бъде обявен в несъстоятелност.
Фондът за гарантиране на влоговете в банките беше създаден със закон през 1999 година. До днес от встъпителни и годишни премийни вноски от търговските банки той е събрал над 387 милиона лева. Лимитът на гарантирано изплащане на влоговете беше увеличаван на няколко пъти и сега е 25 000 лева.
Независимо от датата на пълноправното ни членство в Европейския съюз, фондът вече е поел ангажимент и от началото на следващата година ще гарантира влогове до 20 000 евро. При фалит на банка, в която сме вложили пари, фондът е задължен да започне изплащане сумите не по-късно от 45-ия ден след отнемането на банковия лиценз.
Това, което вложителите трябва да направят, за да получат парите си, е да отидат в затворената банка и срещу документ за депозит и самоличност да получат удостоверение от синдика на фалиралата банка за гарантираната сума на влога. Срещу представяне на удостоверение в обслужващата банка, те ще получат парите си.
От 1999 година досега Централната банка отне лицензите и обяви в несъстоятелност три банки - Кредитна банка, Балканска Универсална банка и Международната банка за търговия и развитие. Благодарение на Фонда над 14 000 вложители успяха да защитят своите спестявания. Невероятно но факт - и към днешна дата има хора, които не са си потърсили и изискали изплащане на гаранционните суми по вложенията им. Такъв е случаят с фалиралата Международна банка за търговия и развитие. Над три хиляди вложители - или почти половината от клиентите на банката все още не са предявили изплащане на гаранционните суми по влоговете. Непотърсени са милион и половина лева. Вложителите могат да поискат от фонда изплащане на гаранционните суми в срок до пет години.
След изтичането на този пет годишен срок, вложителите губят правото да получат гаранциите по техните влогове поради давност.
При другите две банки - Кредитна и Балканска универсална непотърсените влоговете възлизат на около 700 000 лева. При тях обаче вече е изтекъл срокът на давност и вложителите нямат право да претендират за плащане на гарантираните от фонда суми.
