
Първото земетресение в областта, което нанесе материални щети и предизвика паника сред хората, стана вечерта на 20 февруари. Трусът беше с магнитуд 4.2 по Рихтер. Сеизмичната активност в Кърджалийско продължи и през следващите дни, съобщиха геофизичните оператори. Десетки вторични трусове бяха регистрирани в областта, най-силните бяха около 3.8 степен по Рихтер.
Първото земетресение нанесе щети за 22 000 лева, най-силно пострада село Мургово, където са разрушени 70% от къщите. Областният управител на Кърджали Ангел Коджаманов настоява да се направи обстойно сеизмично обследване.
***
Спешно се търсят пари за изготвяне на нова сеизмологична карта на България, научи Би Ти Ви. Последната карта, която оценява какъв е сеизмичният риск за различните райони на страната е правена преди повече от 20 години.
Новата сеизмична карта на България трябва да бъде изготвена от геофизиците от БАН. От там съобщиха, че Министерствата на държавната политика при бедствия и аварии и на регионалното развитите в момента търсят парите за проекта.
“В България най-новите карти са разработени в началото на 80-те години и влизат в нормативните документи, които са от 1987 г. Просто е наложително една нова карта да бъда разработена и то в най-скоро време", заяви ст.н.с. Димо Солаков, заместник директор на Геофизичния институт на БАН.
Разпоредбите отпреди 20 години, които определят на какви норми за сеизмична защита трябва да отговарят сградите са валидни и до днес. След приемането ни в Европейския съюз обаче България ще бъде задължена да приеме европейските стандарти за оценка на риска от земетресения при строителство.