Това е едно старо, болезнено явление за българската демокрация. И аз, какво и вие, съм сериозно разтревожен от мащабите, защото този тип печелене на избори удря в самото сърце изборите и демокрацията.

Когато изборите се купени, или резултатът се определя от гласове, които са купени, то действително това демотивира много сериозно гражданите, нормалните граждани, които искат да изразят своята воля, искат да изберат свой кмет и общински съветници, допълни премиерът.

Той благодари на медиите и на гражданите, които са сигнализирали много пъти в различни общини.

"Мога да ви кажа, че няма един сигнал, който да не е проверен от МВР. Правят се много конкретни действия, в това число и в изборния ден, както знаете, има задържани лица, има и образувани преписки, има дознателски действия, има действия на прокуратурата. Смятам, че държавата трябва да покаже своята сила и своята способност да противодейства на това явление”, заяви Сергей Станишев".

Имаше воля и от законодателя да се направи възможното да се ограничи купуването на гласове. И сега прокуратурата предприема конкретни действия, но очевидно трябва да преосмислим и да направим нещо повече, заяви още премиерът.

Той допълни, че Народното събрание с най-добро желание е реагирало, дори между двата тура на изборите се внесоха допълнителни законодателни промени като реакция на това, което се случва. "За съжаление, те нямаше как да влезнат в действие”, коментира министър-председателят и допълни:

"Трябва да преосмислим цялостната рамка, която да позволи ефективно противодействие на това явление, защото тези, които купуват гласове, ще искат да си върнат инвестицията. Било чрез такива европейски проекти, било чрез други действия на общините и затова една от задачите на общинските съветници и на кметовете на БСП ще бъде  категорично да се противопоставят на тези усилия и тези опити”.

"Както знаете, още на първия тур, и това го разкриха медиите, именно в Благоевград, в Перник, в някои други общини купуването на гласове имаше най-масов размер... МВР действаше също адекватно и затова направи засилено присъствие...”.

Това отговори премиерът Станишев на обвиненията на Бойко Борисов, че МВР е действало в полза на политическото ръководство на БСП, за де не носи отговорност за резултатите от тези избори и е демонстрирало най-масирано присъствие там, където червената партия е била на балотаж - в Благоевград, в Перник, за де се бори с тези, които купуват гласове в полза на опонентите на БСП.

"Навсякъде в страната през последните седмици, в това число през последната седмица между двата тура, нашите кандидати водиха една честна кампания, и морална кампания. И мисля, че това е много важно от гледна точка на самочувствието на нашите кандидати и на нашите избиратели. Защото хората трябва да са сигурни, че кметовете, избрани от БСП, действително ще управляват в обществен интерес”, заяви още Сергей Станишев.

На исканията за предсрочни избори, премиерът отговори с поговорка: "Не казвай хоп, преди да скочиш"...и допълни:

"На всички е ясно, че, в някакъв смисъл, местните избори от ГЕРБ бяха планирани именно като репетиция и повод за предсрочни парламентарни избори.

Неслучайно, според мен, тези избори се провеждат в безпрецедентна обстановка – учителска стачка, която по необяснимо съвпадение приключва точно след като приключват и изборите".

"Аз си казвам това, което мисля. Мисля, че очевидно е имало хора от ГЕРБ, които са подклаждали стачката. Но това не е най-важното, стачката така или иначе приключва. ГЕРБ би трябвало да отговори на няколко въпроса, защото е ясно, че  са нова политическа сила, която има сериозно присъствие в страната. В областните  градове и в някои общини би трябвало да отговори на няколко въпроса. Първо, как смята да свика предсрочни избори и да управлява с 65-70 депутати, по данни на социолози и политолози.

Следващият парламент ще бъде достатъчно шарен. Ясно е същото така, че ще трябва да се прави поне тристранна коалиция, за да има стабилно мнозинство, ако не – четиристранна. Това зависи вече от конфигурациите.

На този въпрос една политическа партия, която иска предсрочни парламентарни избори, трябва да отговори. Второ, ако погледнете резултатите за партиите от  коалицията, ще видите, че трите партии от управляващата коалиция са взели повече съветници от всички заедно.

ГЕРБ очевидно ще бъде една от двете най-големи парламентарно представени партии. Но би трябвало да кажат с кого ще правят коалиция и как ще формират мнозинство. Обективните резултати от тези избори не дават основание за предсрочни избори".

"Естествено е на местни избори, в редица случаи, партиите от управляващата коалиция да не са заедно. Така беше и на миналите местни избори през 2003 г. В много случаи на втори тур ДПС подкрепи кандидати на БСП. Второ, действително в някои общини, по-точно в някои областни градове, ние си съперничим. Така е в Разград, където ДПС подкрепят друг кандидат, така е в Търговище. Но не виждам в това никаква драма. На местните избори се решават местни проблеми. Ясно е, че ГЕРБ печели на втори тур в Бургас, във Видин, в някои други областни градове, ясно е че БСП печели на втори тур в Русе, най-вероятно в Благоевград, най-вероятно в Разград".

По отношение на изборния туризъм Станишев коментира: "Има една заблуда, че в крайна сметка тези гласове решават резултатът от изборите. Очевидно, че т.нар. "изборен туризъм" не е от най-приятните явления, но в мобилен свят, където хората действително постоянно пътуват, има и българи, които живеят и работят другаде и се връщат, не това  е основният проблем. На тези избори се видяха неща, които са много по-грозни като купуването на  гласове.

Трябва да се вгледаме в законодателството по отношение по отношение на следващите избори. Качеството на закона се определя от мнозинството. Не е тайна, че по време на приемането на този закон (за спиране на изборния туризъм – бел.ред.) имаше мнозинства, които бяха плаващи и там всяка една политическа сила, включая и Атака и СДС и ДСБ, действаше съобразно конкретните конюнктури".

"Задължителното гласуване изглежда много привлекателно от гледна точка на решаването на недъзите на младата българска демокрация. Мисля, че за да се стигне до такава законодателна стъпка, трябва много внимателно тя да бъде премерена и преценена. Защото в България не са толкова далеч във времето времената, когато всички ходеха под строй да гласуват в общи линии без реален избор. Едва ли  административните принуди и санкции са  реалният, ефективен инструмент да се преодолее слабата избирателна активност".

Трудно е да  претендираш да си алтернатива на управляващото мнозинство само с 600 хил. гласа, след като действащото има много повече, добави още премиерът по отношение на ГЕРБ.