Панатинайкос се превърна в първия отбор, класирал се за Final Four на тазгодишното издание на Евролигата, след като победи със 73:65 като гост Динамо (Москва) и по този начин спечели четвъртфиналната серия с 2-0 успеха.

Мачът започна добре за възпитаниците на наставника на гръцкия шампион Желко Обрадович, след като дръпнаха с 8:2. Впоследствие обаче силна игра на Фоцис и Пападопулос доведоха нещата до 7:8 за гостите в средата на първата четвърт. Двата състава допуснаха доста грешки в отиграванията, но най-вече демонстрираха солидна защита, което до голяма степен обясни и слабата резултатност в срещата. Тройка на Боян Попович, 1:30 минути преди края на първата четвърт изравни резултата за 12:12. ПАО заздрави отбраната си, като оттук нататък не позволи на домакините да отбележат кош до края на първата част. В крайна сметка добра игра на Деян Томашевич в последните две атаки на гръцкия тим доведе до преднината от 4 точки за 16:12, с което посрещна началото на втората четвърт.

""/Втората част започна добре за домакините, които три минути след нейното начало благодарение на кошове на Обина и Биков обърнаха нещата до 18:16. Мачът вървеше сравнително равностойно, но във втората половина на частта ПАО вдигна темпото и след много силна игра на Дикудис, Диамантидис и Сани Бечирович две минути преди края вече водеше с 27:21. Гостите продължиха в същия дух до края на полувремето и на почивката се оттеглиха с 6 точки аванс за 36:30.

Панатинайкос продължи с доброто си представяне и през третата четвърт когато тимът дръпна със 17 точки за 49:32, 5 минути преди края. Рамунас Шишкаускас се развихри и наниза 3 тройки, като завърши частта с общо 11. Впоследствие точна стрелба от зоната за три точки на Домани намали резултата в полза на гостите за 43:54, 02:30 минути преди края на третата четвърт. Състезателите на Динамо (Москва) се опитваха да се върнат в мача чрез стрелба от далечно разстояние, но това трудно им се удаваше. Тройка в последната минута на третата четвърт на гарда на домакините Тейкюън Дийн фиксира резултата за 46:56 за ПАО преди началото на решителната последна четвърт.

В нея "зелените" от Атина поддържаха стабилна разлика от десетина точки. Панатинайкос водеше със 72:62, 02:20 минути преди края, но впоследствие тройка на Домани върна за кратко интригата в двубоя. Силите на домакините обаче не стигнаха за нещо повече от почетна загуба.

РАЧО КОЛЕВ

снимки: AP